Bir Türk Klasiği: Araç Sileceğini Kaldırmak

Kendi kendinize acaba başka ülkelerde var mı diye düşünmenizi istiyorum. Silecek kaldırmak, evet acaba gerçekten de bizim ülkemizden başka farklı ülkelerde de bu eylem gerçekleşiyor mu ?

Eylemin amacına bakacak olursak aslında içerisinde bir tepki vermek düşüncesini barındırır. Örneğin araç yanlışlıkla veya bilinçli olarak engelli araçların park etmesi için ayrılmış yere aracını park etmişse ya da acemi bir şöför normalde iki aracın girebileceği bir alana aracını öyle bir konumlandırmıştır ki ortaya öyle pat diye bırakmıştır. Bu gibi sebepler silecek kaldırmak için yeterli sebeplerdendir.

Peki, asıl ilgi çekici olan yer ise bunu kimin yapabileceğidir. Tahminlerinizi az çok kestirebiliyorum, kim olacak, tabi ki emekliler. Emekliler deyip geçmeyin onlar sokak, cadde ve mahallemizin gayri meşru zabıtalarıdır. Nerede eksik ve hata görseler yapışırlar. Biraz da acımasızdırlar ve ceza yazmayı pek bir severler. İşte en bilindik ve rastladığımız ceza modeli ise silecek kaldırmaktır.

Öyle tek bir sileceğini değil tüm sileceklerini. Birbirine çapraz hale getirdimi silecekleri, görev tamamlanmış, ceza kesilmiş oluyor. Araç sahibi karşılaştığı manzara karşısında ilk başta çok iyi şeyler söylemeye bilir yapan kişi için ama daha sonra “acaba ne yaptıma” gelir konu vs suçlu bulunan nokta araç sahibinin hafızasına kazınır. Araç sahibi bir daha yapar mı böyle hatalar ? Elbetteki yapar, ama meşru olmayan ceza onu bir kez daha dikkatli olmaya zorlar.

Memleketimizde gördüğümüz nadide olaylardan birisidir. Silecek kaldırmak. Örneklerine başka ülkelerde rastlamanız çok mümkün değildir. Hele bir de silecek kaldıran araç sahibine suç üstü yakalandı mı o zaman görün siz cırcunayı…

One thought on “Bir Türk Klasiği: Araç Sileceğini Kaldırmak

  • Mart 7, 2017 tarihinde, saat 23:43
    Permalink

    tarzımız farkımız ???

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi