Deyimler ve Atasözleri

Armut Piş Ağzıma Düş Ne Demek?

Armut piş ağzıma düş ne anlama geliyor? Armut piş ağzıma düş deyiminin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “armut piş ağzıma düş” deyiminden söz edeceğiz.

Kişinin herhangi bir çaba göstermeden bir işten kazanç sağlaması ya da hayatına devam etmesi anlamında kullanılır. Deyimde, hazırcılığa alışmış, ekmek elden su gölden yaşayan ve hazıra konan insan tipi eleştirilmiştir. Armut piş ağzıma düş deyimiyle ifade edilmek istenen vurgu, kişinin hazırcılığa alışmaması ve bir şeyleri elde etmek için çaba göstermesi gerektiğidir.

Ekmek elden su gölden deyimi ile armut piş ağzıma düş deyimi benzer anlamlara gelmektedir. Her iki deyimin odak noktasında da hazırcı insanlar vardır.

Armut Piş Ağzıma Düş – Cümle İçi Kullanımı

Yalnız hiçbir zaman, hiçbir deneme yapmayan, hiç hayata atılmamış olanlar, her şeyi armut piş ağzıma düş diye hazır bekleyenler var, böyle söyler dururlar. “Mademki biri faka basmıştır muhakkak öteki de basar”. Hayır, hiç de basmam. Kişiliğim var, üstelik dikkatli de olursam her şeyi öğrenirim.

1000kitap
Dostoyevski

Delikanlı, Dostoyevski (Epub)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds