Deyimler ve Atasözleri

At Sahibine Göre Kişner Ne Demek?

At sahibine göre kişner nedir ve ne anlama geliyor. At sahibine göre kişner deyiminin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “at sahibine göre kişner” deyiminden söz edeceğiz.

At Sahibine Göre Kişner Ne Demek?

Kişinin sahip olduğu eşya ve malların kişi ile aynı özellikler taşıdığını ifade etmek için kullanılır. Sadece eşya ve mallar değil aynı zamanda kişinin bir yakını; eşi, dostu, akrabası ya da çocuklarının da söz konusu kişiden etkilenebileceğini ifade eden “at sahibine göre kişner” deyimi, etkileşim teması çerçevesinde söylenmektedir.

Üzüm üzüme baka baka kararır sözü de yine bu deyimle yakın anlamlara gelir. Zira insan, diğer insanlardan özellikle kendisine yakın olan insanlardan etkilenir.

Öte yandan “bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” atasözü de yine benzer bir anlama gelmektedir.

At sahibine göre kişner sözü, gündelik hayatta sıkça kullanılan sözler arasında yer almaktadır. Kişinin kullandığı eşyaların kendisi üzerinde etkisi olduğunu belirten bu atasözünün cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir:

At Sahibine Göre Kişner Atasözünün Cümle İçi Kullanımı

Ne demişler, at ağasına göre kişner. At alçağı alçaltır, yüceyi yüceltir.

Jack London

Sevginin Katıksızı, Jack LondonSayfa 100 – Aslı Yayınları 1.Baskı / Kasım 2004

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.