ASALA Nedir?

ASALA, Ermeni terör örgütü. Kurucusu, Agop Agopyan’dır. 1975 yılında Lübnan’ın Beyrut kentinde kurulan ASALA, kendisini Uluslararası Devrim Hareketi’nin bir parçası olarak kabul etmekle birlikte, Türkiye ile müttefiklerini can düşmanı saymakta ve Ermeni davasının ancak, silahlı mücadele ile çözüme kavuşacağı görüşünü savunan Ermeni kökenli bir terör örgütüdür. Örgütün amaçları arasında şunlar yer almaktadır;

  • 1915 yılında Türkiye’de meydana geldiği iddia edilen ”Sözde Ermeni Soykırımı”nın Türk devletince itirafını sağlamak. 
  • Türkiye Cumhuriyeti’ni bu sözde soykırım meslesi ie tazminat ödemeye zorlamak. 
  • Türkiye’nin işgal ettiğini dile getirdikleri Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki toprakların ”gerçek” sahiplerine yani Ermenilere iadesini gerçekleştirmek.
  • Söz konusu bu bölge üzerinde daim bir Ermeni Devleti inşa etmek. 
  • Bu toprakları da Büyük Ermenistan Cumhuriyeti’ne bağlı küçük bir cumhuriyet haline getirmek. 

Örgüt yukarıda sayılan amaçlar doğrultusunda ilk eylemini Dünya Kiliseler Birliği‘ne yaptığı bir bombalı saldırı ile başlatmış fakat terör eylemlerini başta Doğu Avrupa olmak üzere Avrupa’nın muhtelif yerlerindeki Türk başkonsolusluklarına yönelik düzenlemiştir. 1973 yılında Los Angeles’ta Başkonsolos Mehmet Baydar ve yardımcısı Bahadır Demir’in bir Ermeni terörist tarafından katledilmesi, Ermeni iddialarının dünya kamuoyuna duyurulması için o zamana kadar denenmemiş yeni bir yöntemin ortaya çıkmasına neden oldu.

Ermeni teröründe, Türkiye’de iç huzursuzluğun zirveye tırmandığı 1979 yılından itibaren büyük bir artış yaşanmaya başlanmıştır. Ermeni teröristler;

  • 21 ülkenin 38 kentinde; 39’u silahlı, 70’i bombalı, biri de işgal şeklinde olmak üzere toplam 110 terör olayı gerçekleştirmişlerdir. 
  • Bu saldırılarda 42 Türk diplomat ve 4 yabancı hayatını kaybetmiş; 15 Türk ve 66 yabancı uyruklu vatandaşlar da yaralanmıştır. 

1983 Paris Orly Havaalanı saldırısından sonra örgüt, birçok küçük gruba bölünmüştür. Zamanla örgüt içi ihtilaflar ve çekişmeler baş göstermiş ve anlaşmazlıklar ortaya çıkmıştır. Fakat örgütün kurucularından olan Agop Agopyan’ın ölümü ve Ermeni halkından yeterli lojistik desteği alamayan ASALA, tarih sahnesinden çekilmeye başlamıştır.

1983, Orly Havalimanı Saldırısı

Türkiye’nin içerdeki sorunları ASALA’nın bitmesi ile son bulmadı. ASALA’nın tarih sahnesinden çekilmeye başlamasıyla hemen hemen aynı dönemde PKK Terör Örgütü ortaya çıkmıştır. Türkiye’nin aynı dönemlerde uluslararası ve ülke içi politik hamlelerine yön veren gelişmeler için;

Ege Hava Sahası (FIR Hattı-Uçuş Bilgi Bölgesi) Sorunu
Kıta Sahanlığı Sorunu 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.