Boksit Madeni Özellikleri Nedir? Nerede Çıkarılır? Kullanım Alanları Nelerdir?

Dünyada demir madeninden sonra en çok kullanılan madenlerin başında gelen boksit madeni, özellikleri bakımından diğer madenlerden oldukça farklı. İlerleyen yıllarda kullanım alanlarına daha çok rastlayacağımız boksit madeni, şimdiden dünyanın en önemli madenleri arasında. Peki boksit madeni nedir? Daha önceki yazılarımızda ülkemizde çıkarılan diğer önemli madenlerden bahsetmiştik. Bu yazımızda da boksit madeninden bahsedeceğiz. Boksit madeninin özellikleri nelerdir? Dünyada nerede çıkarılmaktadır? Boksit madeninin kullanım alanları nelerdir? İşte kısaca boksit madeni:

İlginizi Çekebilir:  Kolhoz ve Sovhozlar Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Boksit Madeni Nedir?

Boksit ismi verilen bir madenden elde edilen alüminyumun hafif, dayanıklı, elektriği ileten, kolayca eğilip bükülebilir bir özelliğe sahip olması, boksit madeninin dünyada demirden sonra en çok kullanılan madenlerden birisi haline getirmiştir.

Öte yandan boksit madeninin ve bu maden ile bileşiklerinin zehirli olmamasından dolayı özelikle gıda sektöründe, paketleme alanında yaygın olarak kullanılıyor. Madenin hafif olmasından dolayı uçak imalatında da boksit madeni yaygın olarak kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Göller Yöresi Kapalı Havzası

Boksit madeninin yıllık üretimi 117 milyon tondur. Üretiminde ve ihracatında söz sahibi olan ülkeler şöyledir;

– Brezilya
– Çin
– Gine
– Avustralya
– Hindistan
– Rusya
– Jamaika

Yukarıdaki haritada boksit madeninin nerelerden çıkarıldığı ve hangi bölgede ne kadar rezerv olduğu gösteriliyor.

Türkiye’nin 87 milyon ton olan boksit madeni rezervinin büyük bir kısmı, Konya Seydişehir, Antalya-Akseki, Gaziantep-Islahiye ve Muğla-Milas yörelerinden çıkarılmaktadır. Türkiye’de alüminyum elde edilen boksit aranmasına 1939 yılında başlanmış ve şimdiye kadar 288 boksit yatağı tespit edilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Birinci Sanayi Devrimi (1760-1830) Nedir?

Bakmadan Geçmeyin:

Volfram (Tungsten) Madeni Nedir? Nerede Çıkarılır? Kullanım Alanları Nelerdir?

Antimon Madeni Nedir? Nerede Çıkarılır? Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Demir Madeni Nedir? Nerelerde Çıkarılır? Kullanım Alanları Nelerdir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri