Asgari Ücretliye “Her Gün Simit Ye Çay İç 1120 Lira Cebinde Kalsın” Diyen Muhammet Emin Akbaşoğlu Kimdir?

Muhammet Emin Akbaşoğlu kimdir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise bir toplantı sırasında “her öğün simit ye, çay iç” diyen AKP grup başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’ndan söz edeceğiz. 

Muhammet Emin Akbaşoğlu Kimdir? 

Muhammet Emin Akbaşoğlu, Türk siyasetçi ve milletvekili. Aynı zamanda Adalet ve Kalkınma Partisi grup başkanvekili. 6 Ekim 1969 tarihinde İstanbul Gaziosmanpaşa’da dünyaya gelen Akbaşoğlu, aslen Çankırı’nın Kurşunlu ilçesine bağlı Taşkaracalar köyündendir. 

Küçükköy İmam Hatip Lisesi’nden mezun olan Akbaşoğlu, daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Akbaşoğlu ayrıca Halkla İlişkiler bölümü mezunudur. 

İlginizi Çekebilir:  Tiktok Fenomeni Büşra Mutlu Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında?

Gaziosmanpaşa MGV İlçe Başkanlığı, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeliği gibi çeşitli görevlerde bulunan Akbaşoğlu, 1994 seçimleri sonrasında Gaziosmanpaşa Belediyesi’nde Özel Kalem Müdürü ve Müfettiş olarak çalıştı. Akbaşoğlu ayrıca 2003 senesinden itibaren Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Başkanlığında; Hukuk Müşaviri ve 1. Hukuk Müşaviri olarak görev çalışmıştır. 

Muhammet Emin Akbaşoğlu 2011 senesinde Adli Tıp Kurumu Başkan Yardımcılığına getirilmiş ve 2012 senesinde gerçekleşen Uluslararası Adli Tıp Kongresi’nin (IALM) organizasyonunda yer almıştır. 

İlginizi Çekebilir:  Tolga Akış Kaç Yaşında? Tolga Akış Kimdir? Boyu?

Muhammet Emin Akbaşoğlu, Avrupa ülkeleri ile beraber yürütülen Geliştirilmiş Bilirkişilik Projesi’nde Yürütme Kurulu Üyesi olarak çalıştı. Akbaşoğlu, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yönetimlerinde de çeşitli görevler almıştır. 

Muhammet Emin Akbaşoğlu, yüksek lisansını ise İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İnsan Hakları Hukuku üzerine yapmıştır. Akbaşoğlu, İngilizce ve Arapça bilmektedir. Evli ve iki çocuk babası olan Akbaşoğlu, şu anda AKP grup başkanvekilidir. 

Çay-Simit Hesabı 

Çankırı’da simit ve çayın 1 lira olduğunu söyleyen Muhammet Emin Akbaşoğlu, 5 kişilik bir ailenin 3 öğün çay içip simit yemesi halinde 1120 lira tasarruf edebileceğini ifade etti. Akbaşoğlu şunları kaydetti: 

İlginizi Çekebilir:  Ebru Yücel Kimdir? Yaşı? Boyu? Oynadığı Diziler?

5 kişilik bir aileden yapacağım hesabı. AK Parti kurulduğunda 2002 yılında asgari ücretli vatandaşımızın maaşı sabah, öğle, akşam çay simit almaya yetmiyordu. Şimdi asgari ücretlinin maaşı ne kadar, iki bin yirmi lira. Koyduk kenara. 1 çay, 1 simit 2 lira. 5 kişilik bir aile bir öğünde 10 lira. Günde 30 lira. Ayda ne yapar, 900 lira. 2020 lira eksi 900 lira. Ne yapar? Demek ki 1120 lira cebinde kalıyor. Daha mı iyi daha mı kötü? Soruyorum matematik yaptık muhterem, şöyle kalk bakayım ayağa.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - instagram takipçi satın al - PCR Testi