Demir Eksikliği Olanlar Nasıl Beslenmelidir?

Bazı rahatsızlıklar vardır ki; her insanda karşımıza sürekli olarak çıkabilecek özelliktedir. Demir eksikliği de, bu hastalıkların başında gelmektedir. Herkesin alına ilk gelen soru olan demir eksikliği olanlar ne yemeli ne yememeli sorusunun cevabını, yazımızda bulabilirsiniz. Sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için yediğiniz içtiğiniz her şeye dikkat etmeniz gerektiği gibi; kaliteli bir hayat sürebilmeniz için ihtiyacınız olan besinlere de ulaşmanız kolaylaşmaktadır.

Demir eksikliğinin belirtileri olarak; çabuk yorulma ve enerjinizin olmadığını hissetmeniz, bir işe konsantre olamamanız, aşırı sinirlilik hali, bağışıklık sistemindeki zayıflık ve sürekli hastalık, çarpıntıların artması ve nefes almakta zorluk çekmek gibi belirtiler sıralanabilir. Bu gibi etkilerle karşılaştığınız zamanlarda, ilk olarak hastanelere başvurmanız gerekir. Doktor gözetiminde alacağınız ilaçların yanı sıra, demir eksikliğini giderek gıdaları da tüketmenizde fayda var.

Demir eksikliğini gidermek için, içerisinde yüksek demir içeren gıdaları almanız gerekir. Bunların başında kuru kayısı ve kuru üzüm gelmektedir. Aynı zamanda kırmızı et, tahıllar, pekmezler, fasulye, pancar, lahana, hurma, kabak gibi gıdalarda, demir eksikliği olan hastaların kullanması gereken gıdalardandır. Aynı zamanda A vitamini eksikliği de, demir eksikliğine yol açtığı için, A vitamini içeren gıdaların tüketilmesi de gerekmektedir. 

Bahsettiğimiz gıdalardan belli aralıklarla ve sıklıkla tüketmeniz sonucunda, gözle görülür bir şekilde ihtiyacınız olan demire kavuşacağınızı göreceksiniz ve belirtilerinde azaldığını hissedeceksiniz. Kaliteli bir yaşam için sağlıklı beslenmek her zaman ilk sırada gelen etkenlerdendir. 

Kaynak:https://www.fedbox.com.tr/Saglikli-Yasam-Blogu/Ozel-Beslenme-Durumlari/Demir-Eksikligi-Anemisi-Olan-Kisiler-Nasil-Beslenmeli 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: