Elektronik Sigara: Bir Kez Daha Bırakmak İsteyenler İçin

Sigarayı bir kez daha bırakmak isteyenler için birebir, son zamanlarda adından ve kullanımından sıkça söz ettiren bir icat. Geleneksel sigara kullanımından oldukça uzak olan elektronik sigara, etrafta baca gibi dolaşan binlerce insandan bileceğiniz üzere halk arasında oldukça fazla yaygınlık gösterdi. İcadın tarihi uzun yıllara dayanıyor olmasına rağmen Türkiye’deki kullanımı ve yaygınlaşması son birkaç yılda meydana gelmiştir. Peki elektronik sigara nedir? Kullanımı nasıldır?

Yine son zamanlarda elektronik sigara kullanımdan dolayı hastalığı ciddi boyutlara ulaşan onlarca da insan var. Hastalık elektronik sigaranın yüzde patlaması. Malumunuz elektronik sigara bünyesinde elektrikle çalışan ve ısınan bir mekaniğe sahip, hal böyle olunca elektronik sigaranın kayda değer tek zararlı tarafı şimdilik bu. Elektronik sigaranın geleneksel sigaradan daha az zararlı olduğu biliniyor. Fakat tüm çevreler tarafından kabul görmüş ve müspet bir zararı söz konusu değil.

Peki elektronik sigaraya neden başlanıyor? İnsanlar neden elektronik sigaraya oldukça fazla bir ilgi göstermekte?

Sigaraya bırakmanın türlü alternatifleri keşfedilmiş olmasına rağmen hiçbiri sigarayı bırakma konusuna elektronik sigara kadar etkili olamadı. Nikotin bandı, sakızı, ilacı derken milletin sigara bırakması daha da müşkül bir duruma döndü.

Elektronik sigaraya verilen para ilk başta epey fazla gibi gözükebilir. Fiyatları aşağı yukarı 200 TL’den başlayıp 1500-2000’e hatta 2000’den fazlasına kadar bir fiyat aralığında değişkenlik gösterebiliyor.

Öte yandan içimi geleneksel sigaraya göre yine oldukça farklı. Geleneksel sigara içenlerden sıklıkla duyduğunuz “kesme” muhabbeti elektronik sigarada yok. İçip kesilmiyorsunuz ama bir müddet sigara ihtiyacını hissetmiyorsunuz.

Peki bu sigara ihtiyacını gideren nedir? Elektronik sigarada ne var?

Elektronik sigarada tıpkı sigarada bulunan nikotin gibi sıvılaştırılmış bir nikotin var. Bu oran 0,3, 0,6 ve 0,9 gibi oranlarda değişkenlik gösterebiliyor. Fakat 0,9 nikotinin oldukça fazla mide bulandırıcı olduğunu söylemeliyim.

Ucuzundan Uzak Durun

Ucuzsa vardır bir illeti dedirten bir hadise. Yüzde patlayan bir elektronik sigaranın kalitesine baktığınızda çoğunun 200 TL altında bir fiyattan satıldığını görürsünüz. O yüzden 200 TL altında olan elektronik sigaraya fazla yanaşmayın. Eğer sigarayı bırakmakta kararlı iseniz paraya kıyıp biraz daha pahalı olanını alın.

Türkiye’de Ticareti Yasak

Elektronik sigaraların Türkiye’de alenen satışı ya da ticareti yasak. El altından satışı yapılan elektronik sigaraya devletin de açıkçası pek fazla denetimi söz konusu değil. Yani haliyle herhangi bir tütüncüden de tedarik edilebilir.

Likit En Önemlisi

Elektronik sigarada en önemli şey likit. Binlerce, çeşit çeşit likitler var. Üstelik kendi evinizde de kendi likitinizi üretebilirsiniz. Limon, karpuz, şeftali, elma gibi meyvelerden tutun çikolata, damla sakızı gibi envai çeşit tarzda likiti bulabilirsiniz. Üstelik sadece likit satışı yapan Webde onlarca site var.

Çay ya da Kahve ile Beraber Gitmiyor

Geleneksel sigarada olduğu gibi elektronik sigaranın çay ya da kahve gibi meşrubatlar ile gitme gibi bir lüksü ne yazık ki yok. Buhar olduğu için, bu meşrubatlarla içmek mideniz ve ağız tadınız için iyi olmayabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.