Aslıhanlar-Dumlupınar Muharebeleri (8-12 Nisan 1921) Nedir? Sonuçları Nelerdir?

Aslıhanlar-Dumlupınar Muharebeleri Nedir? Aslıhanlar-Dumlupınar savaşlarının sonuçları nelerdir? Kurtuluş Savaşı’nın askeri safhasındaki üçüncü muharebe, Aslıhanlar-Dumlupınar Muharebeleridir. 10 Kasım 1920 tarihi itibariyle düzenli orduya geçiş yapılmış ve Yunanlılar ile Türk Ordusu arasında bu savaşa kadar iki muharebe yapılmıştır. I. İnönü ve II. İnönü Savaşlarından galip ayrılan Türk Ordusu, üçüncü muharebesinde Yunanlılara karşı mağlup olmuştur. Eskişehir-Kütahya Savaşları öncesinde olan bu savaşı anlamak için savaştan önceki tarihlere şöyle kısaca göz atalım. 

I. İnönü Savaşı: 6-10 Ocak 1921 

Londra Konferansı: 21 Şubat-12 Mart 1921 

II. İnönü Savaşı: 23 Mart-1 Nisan 1921 

II. İnönü Savaşı’ndan bir hafta sonra Türk Ordusu, Refet Bele’nin emri doğrultusunda Yunan kuvvetlerini dağıtmak için Aslıhanlar ve Dumlupınar yönüne doğru  harekete geçmiştir. Fakat bir hafta önce büyük bir savaştan çıkmış olan ve bitkin haldeki Türk Ordusu, Yunan kuvvetleri karşısında varlık gösterememiş ve yenilgiye uğramıştır. 

Türk Ordusu’nun Aslıhanlar-Dumlupınar Muharebelerinde yenilgiye uğramasının temel nedeni, Türk Ordusu’nun gerek teçhizat bakımından gerekse hazırlık bakımından taarruz gücüne ulaşmamış olmasıdır. 

Bu muharebelerin ardından Refet Bele, Batı Cephesi Güney Kısım Komutanlığından alınmış ve Batı Cephesi İsmet Paşa önderliğinde birleştirilmiştir. 

Aslıhanlar-Dumlupınar Muharebelerinden sonra 3 aylık bir sessiz dönem başlamıştır. Bu dönemde her iki taraf da kendi eksikliklerini gidermek için çeşitli çalışmalarda bulunmuştur. İngiltere ve Fransa desteğini alan Yunanlılar kısa sürede toparlanmış ve kaybettiği gücü telafi etmiştir. Türk Ordusu ise bu süreçte eldeki imkanlarını seferber etmiştir. 

Bir sonraki yazımızda ise kısaca “Eskişehir-Kütahya Muharebelerinin” sonuçlarından söz edeceğiz. Hepsi ve daha fazlası için sitemizin “İnkılap Tarihi” kategorisini ziyaret etmeyi unutmayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: