Attila Neden Batı Roma’yı İstila Etmedi?

Avrupa Hun Devleti’nin en önemli kumandanlarının başında hiç kuşkusuz Attila yer almaktadır. Düzenlemiş olduğu seferlerle ve özellikle Roma İmparatorluğu’na düzenlendiği akınlarla adından sıkça söz ettiren Attila, neden Batı Roma’yı istila etmedi? İhtimaller veya birbirinden farklı senaryolar bu konuda yazıldı. Fakat Attila’nın Batı Roma’yı istila etmemesinin sebebi ne sadece Papa’nın etkisi ne de Roma’ya olan sevgisidir. Kısaca Attila’nın Batı Roma’yı istila etmemesinin sebepleri nelerdir?

İlginizi Çekebilir:  İntifada: Filistin'in Özgürlük Savaşı

1-) Batı Roma İmparatorluğu’nu Galya ve İtalya seferleri ile dizginleyen Attila’nın, İmparatorluğu etkisizleştirdiği için amacına ulaşmış olması,

2-) Doğudan gelen Ahameniş kökenli Sasaniler’in sınırları tehdit etmesi,

3-) Papa’nın Attila’ya özel ricası,

4-) Attila’nın gerek Roma’ya ve gerekse Roma’nın tarihi ve kültürel yapısına büyük saygı duyması,

5-) Askerler arasında salgın hastalıkların baş göstermesi

gibi konular Attila’nın Batı Roma’yı istila etmemesinin temel sebepleri arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir:  Ordu-Millet Anlayışı Nedir?

I. ve II. Balkan Seferleri ile Doğu Roma İmparatorluğu (Bizans) üzerinde hakimiyet kuran ve Bizans’ı vergiye bağlayan Attila bu sefer yüzünü Batı Roma’ya çevirmiştir. 451 yılındaki Galya Seferi ve 452 yılındaki İtalya Seferleri ile Batı Roma’yı dört bir koldan kuşatan Attila, Roma’da büyük bir korku ve paniğe neden olmuştur. Hunlar’ı durduramayacağını anlayan Romalılar, Papa’dan yardım istemiş ve barış istemişlerdir.

İlginizi Çekebilir:  Timurlenk Kimdir?

Attila, Batı Roma İmparatorunun kız kardeşi Honarya’nın evlenme teklifini kabul etmiş ve bunun karşılığında Roma’nın büyük bir bölümünü istemiştir.

Attila’ya görüşmeci olarak Papa I. Leon gelmiştir. Avrupa Hun Devleti’ne en parlak dönemini yaşatan ve pek çok kaynakta “Tanrı’nın Kırbacı” olarak geçen Attila, Roma Seferi dönüşünde ölmüş, bir rivayete göre öldürülmüş, devlet Attila’nın vefatından sonra gerileme ve çöküş sürecine girmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi