Keçiören Belediyesine Bağlı A Takımı Nedir? Ne Zaman ve Kim Tarafından Kuruldu? Ne Yaparlar?

Keçiören Belediyesine bağlı A Takımı olarak bilinen şehir eşkiyaları kimdir, ne yaparlar ve görevleri nelerdir? Son olarak doktor Arda Polat’ı ve sevgilisini sokak ortasında darp edip hastanelik eden ahlak bekçileri kimdir? 

Grup, son olay öncesinde de benzer skandallara imza atmıştı. Mavi renkli minibüsler ve beyaz renkli araçlarla Keçiören Belediyesine bağlı çalışan grup, ilçede halka açık bulunan yerlerde “edebe ve ahlaka aykırı” gördükleri olaylara müdahale ediyor ve bu kurala riayet etmeyen kişileri denetlemek adı altında darp ediyor. 

Keçiören Belediyesinde yaşayan vatandaşlar tarafından da tepki gösterilen grup, belediyeye yapılan tüm şikayetlere rağmen yıllardır dağıtılmadı. Grubun, son olarak yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden seçilen eski Milliyetçi Hareket Partisi Belediye Başkanı Turgut Altınok tarafından da desteklendiği öne sürüldü. 

Son olarak darp edilen doktor Arda Polat’ın da ifadelerinden anlaşılacağı üzere ilçede kendilerine özel tahsis edilen araçlarla gezen ve ellerindeki telsizlerle “polis”i aratmayan bu kişiler, herhangi bir izin ve yetki almadan ahlaka aykırı davranan kişileri tespit edip “gerekli işlemleri” yapıyor ve herhangi bir kurum, bu kişilere ne yaptıklarını veya yaptıkları işin kimin izni dahilinde olduğunu sormuyor. 

Ülkedeki yozlaşmanın son mahsüllerinden olan bu ahlak bekçisi şehir eşkıyalarının icraatleri, Arda Polat olayından sonra ayyuka çıktı. Sosyal medyada pek çok kullanıcı, olayla ilgili olarak tepkilerini ortaya koyarken ekibin dağıtılmasını talep etti. 

İran’daki ahlak polislerini anımsatan bu olay, birçok sosyal medya platformunda da tartışma konusu oldu. Ekşi Sözlük yazarları tarafından da gündeme gelen ekip, uzun süredir Keçiören’de başına buyruk hareket ediyor. 

Otoriteden ve denetimden uzak olan ekibin basına yansımayan daha pek çok skandalı olduğu dile getiriliyor. 

A Takımı Ne Zaman ve Kim Tarafından Kuruldu?

Sendika Org isimli internet sitesinin haberine göre 29 Mart 2013 tarihinde evlerinin bahçesinde oturan Yılmaz ve Özkan Kayoz kardeşlere 10-15 kişiden oluşan A Takımı’nın silah, kılıç ve sopalarla saldırdı. Gerici ve faşist bir oluşum olduğuna vurgu yapılan haberde, A Takımı’nın Keçiören’deki benzer skandallarına da yer verildi. 

1994 yerel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi’nden Keçiören Belediye Başkanı seçilen Turgut Altınok, ilk iş olarak ilçedeki muhalif hareketleri baskı altına almak için A Takımı’nı kurdu. Ekibin ilk hedefi ise Ovacık Mahallesinde barınma mücadelesi veren Erdal Yıldırım oldu. A Takımı, 30 Ağustos 1995 tarihinde Erdal Yıldırım’ı katletti. 

Daha sonra Altınok’un 1999 yılında Fazilet Partisi’nden; 2004 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nden seçilmesi ile örgüt, çalışmalarına devam etti. 

Doğrudan belediyeden maaş alan örgüt, belediyenin tüm imkanlarını kullanırken ilçedeki yüzlerce yaralanma, darp, taciz ve hakaret gibi olayların da faili olarak gösteriliyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting