Teknoloji

Banka Hesap Güvenliği

Neden internette bir alışveriş yaparken çekinip internet sitesinin güvenliğini sorgularız da bir mağazaya giirdiğimiz zaman gönül rahatlığıyla kartımızı görevliye uzatırız? Banka hesap güvenliği için en önemli konular neler?

Bu yazıda banka hesap güvenliği konusunu fazla detaya inmeden anlatmaya çalışacağız. Her yerde dikkat etmeniz gereken onlarca madde olmasına rağmen asıl dikkat etmeniz gereken, güvenliğin en zayıf halkalarından bahsedeceğiz.

Sorduğum ilk soru aslında hesap güvenliği için olaylara ne kadar yanlış baktığımızı gözler önüne seriyor. Alışveriş yaptığımız internet siteleri -eğer ssl sistemi kullanıyor ise- fiziksel olarak beton duvarlarla örülü mağazalardan kat be kat değerlidir. Bunun sebebi SSL sisteminin kırılmasının neredeyse imkansız olmasıdır. Teorik olarak bunu kırıp sizin bilgilerinizi ele geçirmek yıllar sürecektir. Hangi akılsız hacker bununla uğraşır ki? Öte yandan mağazalarda banka hesap güvenliği çok daha tehlikeli durumdadır. Kartı verdiğiniz görevli saniyeler içinde kartı bir kart tokatlama aletine okutarak tüm kart bilgilerini edinebilir. Unutulmamalıdır ki güvenliğin en zayıf halkası insandır.

Temassız Kartlara Dikkat

İşimizi çok kolaylaştıran bu kartlar bir yandan hesap güvenliği için bir tehlikr olabilir. Bu yüzdendir ki hesabınızın sadece bir kısmını temassız için tanımlayabilir ve tek seferde alışveriş limitinizi belli bir miktarın üzerine çıkaramazsınız. Kredi kartınızın çalınması gibi bi durumda kartınızı derhal iptal etmeniz gerektiğini söylememe hiç gerek yok sanırım.

Banka Hesap Güvenliği için Telefon Dolandırıcılarına Dikkat

Dolandırıcıların en çok sevdiği yöntemlerdendir. Sizi ararlar ve bir hediye kazandığınızı söylerler fakat bunu alabilmeniz için hesap bilgilerinizi isterler. Bu apaçık bir dolandırıcılık yöntemidir. Aman dikkat!!

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.