Geri Vites: ABD ile Ön Mutabakat Sağlandı

Habertürk’ün haberine göre Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında yer alan Rahip Brunson krizi ile ilgili olarak bazı konularda ön mutabakata varıldı. Diplomatik kaynaklara göre ise 2 gün içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’ne bir heyet gönderilecek ve taraflar arasındaki uyuşmazlığı gidermek için çalışmalarda bulunacak. 

Türkiye’nin tutuklu bulunan Rahip Brunson krizi ve Hazine Bakanlığının iki Türk bakana yaptırım kararları ile ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri ile ön mutabakata varılması haberi gündeme gelen son gelişmeler arasında yerini aldı. 

GÖRÜŞMELER YÜZ YÜZE DEVAM EDECEK

Habertürk’te yer alan bir habere göre Türkiye ve Amerika arasında diplomatik diyalog ve yapıcı tutumun esas alınacağı, bu mutabakattan karşılıklı memnuniyet duyulacağı belirtildi. İki ülke arasındaki görüşmelerin ise yüz yüze gerçekleşeceği bilgisi verildi. 

2 GÜN İÇİNDE ABD’YE BİR HEYET GİDECEK

İlginizi Çekebilir:  Kemal Kılıçdaroğlu: Erdoğan’ın Seçim Kaybeden Versiyonu

Yapıcı diyalog ve uzlaşma çerçevesinde belirli konularda ön mutabakata varıldığı ve detayların yapılacak görüşmeler sonucunda netleşeceği bilgisi verilirken sürecin iki ülkeye de yarar sağlaması için Ankara’dan bir heyetin 1-2 gün içinde Washington’da olması bekleniyor.

Olayın özeti

Kırmızı Çizgi&Yorumlar 

Görüşmelerin Washington’da yapılacak olması, Türkiye’nin talep ettiğini gösterir. Zira Amerika bu durumdan rahatsız olsaydı kendileri gelirdi. Güçlü ülke malum ayağa gitmez; ayağına getirir. Bu tarihte de hep böyle olmuştur. Diplomasinin bir gereğidir bu. 

Öte yandan Erdoğan için “restine rest ulan” çıkışının da böylece havasının söndüğü bir gelişme oldu. Bu şu demek oluyor: “Eyy Amerika! Biz ettik sen etme. Bir günde 30 kuruş arttı dolar. Tamam ne istiyorsan vereceğim.” 

İçeride Erdoğan

Kaldı ki Brunson’un cezaevinde değil ev hapsine mahkum edilmesinin nedeni de buydu. Olayı yumuşatmak, olayın ciddiyetini azaltmaktı.

İlginizi Çekebilir:  Omurgasızlık Nedir? Omurgasız Kime Denir?

Erdoğan yine bir yolunu bulur ve kendini haklı çıkarır da;

• Bu kaçıncı kırmızı çizgin? 

• Bu kaçıncı sözünden dönmen? 

• Bu kaçıncı kutsalın? 

• Bu kaçıncı tükürdüğünü yalaman?

• Bu kaçıncı asıp kesmen? 

• Bu kaçıncı “büyük devletçilik” oynaman? 

• Bu kaçıncı “Eyy’in? 

Devletin itibarı denen bir şey var. Bir İrlandalı için bu pek bir şey ifade etmiyor olabilir ama bu topraklarda yaşayan insanlar için çok şey ifade ediyor. Beğenmediğiniz, Clinton karşısında iki büklüm durdu diye yerin dibine soktuğunuz Ecevit, çıkıp Kıbrıs’ı vatan topraklarına katmıştı. Sahi biz neyden bahsediyorsak? 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara