Basketbolda Orta Mesafeli Atış Nedir? Kaç Sayıdır?

Basketbolda orta mesafeli atış nedir? Ne demek ve kaç sayıdır? Daha önceki yazılarımızda çeşitli basketbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “basketbolda orta mesafeli atış” kavramından söz edeceğiz.

Basketbolda Orta Mesafeli Atış Ne Demek?

Üçlük çizgisinin gerisinden atılan atışlar 3 puan; serbest atış çizgisinden yapılan atışlar 1 puan olarak belirlenmiştir. Bunun dışındaki tüm atışlar ise orta mesafeli atış olarak kabul edilir. Pota altından üçlük çizgisine kadar olan bölgede yapılan tüm atışlar “orta mesafeli atış” olarak kabul edilir.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Çapa Nedir? Ne Demek?

Üçlük

Basketbol sahasında orta çizginin ilerisinde başlayan ve “C” şeklinde uzanan çizgi üçlük çizgisi olarak tanımlanır. Bu çizginin gerisinden atılan tüm atışlar, atan takımın hanesine 3 puan olarak yazılır. Oyuncunun ayağı üçlük çizgisine değiyorsa atılan bu sayıya iki sayılık bir değer yazılır. Üçlüğün geçerli olması için oyuncunun ayağının çizginin gerisinde olması gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Ters Kademe Nedir? Ters Kademeye Girmek Ne Demek?

Serbest Atış

Rakip takımın faul yapması ile kendisine faul yapılan oyuncu boyalı alandan 1 veya 2 bazen 3 serbest atış kullanır. Bu atışların her biri 1 puandır.

Kurgulanan sette oyuncuların hangi noktalarda olacağı belirlenmiştir. Oyuncuların orta mesafeli mi yoksa üçlük mü deneyeceği ya da faul alıp oyunu yandan mı başlatacağı gibi kurgular setten önce belirlenmiştir. Takımın acil bir sayıya ihtiyacı yoksa orta mesafeli atışlar denenir. Bu atışlar, ekstra olmamakla birlikte garanti atışlardır.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Rating Ne Demek? Reyting Nedir?

Boyalı alan ile üçlük çizgisi arasındaki bölgeden ya da tam üçlük çizgisi üzerinden yapılan tüm atışlar 2 puan olarak yazılır. Bu atışlar genelde el üstünden yapılan atışlardır ve bu bölgelerdeki atışlar forvetler tarafından yapılır. Gard ve pivotlar da bu alanlarda 2 sayılık atış deneyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi