Gündem

Beşiktaş Hesabından Atılan “İçinden Geçti” Tweeti

İçinden geçmek, argoda kullanılan anlamından başka futbolda bir futbolcunun diğer futbolcuları kolay bir şekilde geçmesi, onları egale etmesi anlamlarında da kullanılabilen bir söz öbeğidir.

Beşiktaş’ın resmî Twitter hesabından paylaşılan “Quaresma Konyasporluların içinden geçti ve golünü attı” ifadesi de bu anlamında kullanılmış fakat artistik duyarlılık sayesinde söz oldukça fazla çarpıtılarak tweeti atan sosyal medya editörünün işten atılmasına neden olmuştur.

İçinden geçmek, deyimine de futbola aşina olan insanların çok iyi bildiğini anlatmaya gerek yok. Halı sahada bile maç yaparken bir oyuncunun diğer oyuncunun beşiğinden (bacak arasından) atarak çalımlaması gibi güzel hareketler bu söz öbeği ile dile getirilirdi. Kaldı ki her halı saha maçında bu harekete ve bu söze denk gelinir ve bu sözü söyleyen yanlış anlaşılmazdı.

Şimdi “efendi” Beşiktaş’a yöneltilen “bu” eleştiri yanlış. Beşiktaş’ı bu yönden eleştirmek, efendiliğine laf atmak doğru olmayacaktır. Ha Beşiktaş’ın saha içinden ve saha dışında yaptığı çirkin hareketler olursa onlar hem eleştirilir hem de efendiliğine zarar verir. Lakin “içinden geçti” ifadesinin abartıldığı kadar çirkin bir ifade olduğunu, bu konuda düşünmüyorum. Düşünen art niyetlidir. Net.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi