Bir Ürünün veya Markanın Reklamını Yapmak Neden Önemlidir?

Reklamın önemini ve kurumlar ya da kişiler için ne demek olduğunu önceki yazılarımda mümkün olduğunca anlatmaya çalışmıştım. Reklam, günümüz dünya standartlarında sivrilmek ve göz önünde bulunmak ya da değeri ortaya çıkarmak için kaçınılmaz bir iletişim aracı haline geldi. Bir markayı, ürünü ya da hizmeti halkın gözünde etkileyici ve itibarlı kılmak için reklama ihtiyaç vardır. Reklam, değersiz olanı değerli göstermekten çok değeri ortaya çıkarmak ve bunu kamuoyuna sunmak demekti.

İlginizi Çekebilir:  Sadakat Programı Örneği: Do it Denmark-Do it Forever

Bir ürünün, markanın veya hizmetin reklamının nasıl yapılacağı çok önemlidir. Reklamlarda kullanılan reklam çekiciliklerini de yine önceki yazımda özetlemiştim. Reklamda yasal yolları ve ahlak sınırlarını aşmamak kaydıyla her türlü yöntem ve strateji üretilebilir, uygulanabilir.

Örneğin bu işi İngilizler futbol konusunda müthiş yapıyor. Aslında satılan fiyatından çok daha az fiyatı hak edecek futbolcular burada fahiş fiyata satılabiliyor. Premier Lig oyuncusu, çevik, oyun zekası haliyle dolu gibi doldurmalarla oyuncuların hem kendileri, hem kulüpleri hem de menajerleri büyük paralar kazanmış oluyor.

İlginizi Çekebilir:  Uzmanlaşma ve İhtiyaçlaştırma Kıskacında Niş Pazar

Örneğin bu işi İtalyanlar da çok iyi yapıyor. Mutfak konusunda kendilerini öyle bir konuma getirdiler ki mutfak denilince akla ilk gelen İtalyan mutfağı oluyor. Mesela Türk mutfağı da en az İtalyan mutfağı kadar geniş ve kapsamlı bir mutfak olmasına rağmen reklam eksikliğinden kaynaklanan sebeplerle oldukça gölgede kalıyor.

İlginizi Çekebilir:  Her Dediğin Doğru Olsun Ama Her Doğruyu Söyleme

Örneğin Amerikalılar bunu müthiş yapıyor. Savunma sanayiinde. Füzeler, silahlar, su altıları gibi binlerce savaş ekipmanını düşmanı olduğu ülkelere de satabiliyorlar. Bkz. İrangate Skandalı.

Reklamını yapmak önemli. Şöyle de bir gerçek var ki siz eğer reklamınızı yapmışsanız bir değişim ve gelişme muhakkak olacaktır. Örneğin piyasadaki tüm reklam verenler ürünlerine ya da hizmetlerine müthiş güven duyarak reklam vermiyorlar, kesinlikle. O yüzden evvela reklamını yapmak önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi