Bir Ziraat Burs Kartı Dramı: Banka Kartını Seçebilir Misiniz?

Ziraat Bankası’nın burs kartını kullanan öğrencilerin çoğunlukla muzdarip olduğu bir konudur: Banka Kartı. Malumunuzdur ki Ziraat burs kartının iki özelliği bulunur. Banka kartı ve kredi kartı. İlk başta kredi kartı özelliğini açtırmazsanız size iki seçenek sunmaz. Sadece banka kartını kullanırsınız. Eğer kahir ekseriyetinin yaptığı gibi kredi kartı özelliğini açtırırsanız mevzubahis sendroma siz de tutulabilirsiniz. Nedir bu sendrom?

Lokantaya yemek yemeye gittiniz ya da bir kafeye çay içmeye gittiniz. Yediniz içtiniz sıra hesap ödemeye geldi ve o Nemrut burs kartınızı olanca pişkinliği ile hesap ödemek için görevliye verdiniz. Şayet kasadaki görevli bu Nemrut burs kartına önceden alışık değilse yandınız. Zira burs kartının ilk seçeneği kredi kartı ve hiçbir öğrencinin kredi kartında para olmaz, banka defalarca borcun geciktiğini bir sonraki ay da ödenmezse yasal mevzuat gereği harçlık avans limitinin ve nakit avans limitinin kapanacağını, dönem borcunun tamamen ödenmemesi halinde kredi kartının kullanılmayacağını hatırlatır. Bu sayede bir banka çalışanı olma yolunda ilk adımı atmış olursunuz.

Kasadaki görevli pos cihazının “giriş” tuşuna hayvan gibi yirmi otuz kez basıp zoraki kredi kartını seçmek gibi bir niyeti olmasa bile nedense bunu bilerek yapıyorlar gibi gelir bana.

Tam o sırada siz “yalnız banka kartı olacaktı” dediğinizdeki görevlinin yüz hali ile suratınızda kalan yarı suçlu yarı minnettar haliniz arasında uçurumlar vardır. Neyse ki işlem geri alınabiliyor. Yalnız bir daha şifre yazmanız gerek: Banka kartını seçiniz.

Bir de şöyle bir senaryo vardır. Görevli yanlışlıkla kredi kartı seçeneğine tıklar ve kart sahibi aynen şu cümleleri kurar: “Kredi kartında limit yok ama yine de deneyim.” Denenir: Red, yetersiz bakiye.

Neyse banka kartını seçelim. Bir de hangisinde limit olduğunu bilirsiniz ama yine de diğerinde limit var mı yok mu kontrol etmek istersiniz ya işte o anda “hangisiydi acaba ya banka kartı mı kredi kartı mı?” dersiniz. Tam işlemin onaylanıp onaylanmadığını belirten 5-6 saniye içinde “limit yoktu ama” kelimesini muhakkak sarf etmek gerekir. Mahcubiyetten değil de karizmayı çizdirmemekten.

Gerçi öğrencinin ne karizması var? Öğrencisin işte. Sana limitin yok diye kim alay eder biçimde bakabilir ki? Bir de o kart “benim sahibim öğrenci” diye bağırırken?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.