Osmanlı Devleti’nde Kazasker Kimdir? Kazaskerin Görevleri Nelerdir?

Osmanlı Devleti’nde Divan-ı Hümayun’un daimi üyelerinden biri olan kazaskerler, II. Mahmut zamanına kadar süren divanda önemli bir mevkiye sahip olmuşlardır. Peki kazasker nedir? Kazaskerlerin görevleri nelerdir? Kazaskerlerde aranan özellikler nelerdir? Tüm yönleriyle Osmanlı’da Kazasker Kime Denir? Kazaskerin Görevleri Nelerdir?

1-) Divan-ı Hümayun’da askeri sınıfın şeri ve hukuki işlerine bakarlardı.

2-) Kazaskerin diğer divan üyelerinden farklı olarak Türk ve Müslüman soyundan olması gerekirdi. Osmanlı Devleti, diğer mevkilerden farklı olarak ‘’kazaskerlik’’ makamına önem vermis, özellikle bu makama gelen kişilerin Türk soyundan olup Müslüman olma şartını gözetmiştir. Devşirme devlet adamları, ne kadar kendi alanlarında başarılı olurlarsa olsunlar ‘’kazasker’’ olamazlardı.

3-) Kazaskerlerin asıl görevleri, müderrislerin ve kadıların atanmasına; adalet, eğitim ve kültür işlerine bakmaktı.

4-) Kazaskerler, Rumeli ve Anadolu kazaskerleri olmak üzere iki kısıma ayrılırlardı. Baş kazaskerler ise Rumeli kazaskerleri arasından seçilirdi.

5-) Kazaskerler aynı zamanda Şeyhülislam’ın birinci dereceden yardımcılarıydı. Şeyhülislam, bir karar ya da fetva vereceği zaman kazaskerlere danışır, onlarla istişare eder ve fikirlerini alırdı. Dini konularda kazaskerlerin de belirleyici bir etkisi vardı.

6-) Kazaskerler, padişahla beraber sefere çıkarlardı. Osmanlı’nın duraklama dönemine girmesinden sonra padişahların ordunun başında sefere çıkımaması ile birlikte kazaskerler de sefere çıkmamışlardır.

Ayrıca;

1-) İlk kazaskerlik makamı I. Murat zamanında kurulmuştur.

2-) Osmanlı Devleti’nin ilk kazaskeri ise Çandarlı Kara Halil Paşa’dır. 

Konuyla ilgili olarak diğer yazılarımız;

Osmanlı Devleti’nde Kadıların Görevleri
Sadrazam Kime Denir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.