Sosyoloji

Birmingham Okulu Nedir?

Kültürel Çalışmalar ve kültür, üç farklı yaklaşım çerçevesinde şekillenmiştir. Bunlar, Frankfurt Okulu Yaklaşımı, İngiliz Kültürel Çalışmaları ve Postmodern-postyapısalcı yaklaşımlar olarak sınıflandırılır. Bu anlamda Birmingham Kültürel Çalışmalar Okulu diğer yaklaşımlardan farklı olarak kültürü güç ve isyanın yer aldığı bir alan olarak değerlendirir. Bu yaklaşıma göre kültür, okul, kitle iletişim araçları ve medyayla iç içe geçmiştir. Bu noktada kültürel ürünlerin tüketilmesi aracıyla çatışma ortamı yeniden oluşmaktadır.

Böylece kültür çatışmayı yeniden üreten bir endüstriye dönüşmektedir. Birmingham Kültürel Çalışmalar Okulu çağdaş kültürel kuram içinde yer alan önemli kuramlardan biri olmaktadır. Bu okul, kültür kavramını sığlaştırılmış bir anlam içinden çıkararak ona geniş anlamlar kazandırmıştır. En önemlisi de kültürü yüksek kültür-aşağı kültür olarak ya da kültür kavramının çatısı altında tabakalaşma yaklaşımına karşı çıkarak ona daha özgür bir anlam kazandırır. Birmingham Okulu’na göre kültür birleştirici bir sistem olarak değil, aksine mücadelenin ve çatışmanın yer aldığı bir alan olarak değerlendirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds