Birsen Tezer Kimdir? Kaç Yaşında? Şarkıları ve Hayatı

Birsen Tezer kimdir? Kaç yaşında ve nerelidir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından birçok ismi burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca “Birsen Tezer”den söz edeceğiz. 

Birsen Tezer Kimdir? 

16 Aralık 1965 tarihinde dünyaya gelen (53 yaşında) Türk müzisyen ve söz yazarı. Henüz ortaokul çağlarında müziğe ilgi duymaya başlayan Birsen Tezer, 1982 ile 1983 yılları arasında katılmış olduğu Milliyet Liseler Arası Müzik Yarışmalarında çeşitli dereceler aldı ve kendisini bu alanda geliştirme fırsatı buldu. 

Yükseköğretim tercihini de müzik üzerine seçen Tezer, 1984 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı sınavlarına girdi ve burada eğitim almaya hak kazandı. Konservatuarda özellikle kanun enstrümanını çalma konusunda kendisini geliştiren Tezer, burada kendisi için önemli dönüm noktalarından biri olan Erol Deran’dan dersler aldı. 

İstanbul Teknik Üniversitesi’den mezun olduktan sonra profesyonel müzik kariyerine adım atan Tezer, ilk başta tek bir gitar ile başlayan macerasını 1990’lı yılların başında giderek zenginleştirmiş ve tarzını grup sounduna bırakmıştır. Tezer, İstanbul’daki çeşitli mekanlarda kendi grubu ile birlikte kendi zevklerini yansıtan repertuarlar sunmuştur. 

Bülent Ortaçgil’in 1988 senesindeki Light isimli albümünde “Kimseye Anlatamam” adlı şarkıda düet yapan Tezer, daha sonra yine Bülent Ortaçgil’in şarkılarından oluşan tribute albüm olan;

– Şarkılar Bir Oyundur 

– Çığlık Çığlığa 

Gibi şarkıları seslendirir. Öte yandan İlhan Şeşen ve Gürol Ağırbaş ile ilgili birtakım çalışmalar da yapar. Ayrıca İlhan Şeşen’in hazırlamış olduğu bir film müziğini de seslendirmiştir. 

10 yıla yakın devam eden Bodrum serüveninin ardından İstanbul’a gelen Tezer, sahip olduğu deneyimleri aynı sahneyi paylaştığı isimlerle sözel ve müzikal anlamda ifade edeceği bir projeye başlar. Cihan isimli ilk albümünü 2009 senesinde piyasaya süren Tezer, bu albümde kendi bestelerinin yanı sıra Bülent Ortaçgil, Erkan Oğur, İlhan Şeşen ve Zafer Cınbıl gibi önemli isimlerin de eserlerini yorumlamıştır. 

Aynı zamanda Cihan isimli albümde yer alan Aşk Bu Değil adlı şarkısı, ünlü sanatçıların da aralarında dahil olduğu Babylon Vol:2 albümünde yer alır. Bülent Ortaçgil’in Sen isimli albümünde İstediğini Yap adlı şarkıda vokal yapan Birsen Tezer, ayrıca Hüsnü Arıkan’ın Solo adlı albümündeki Hoş Geldin isimli şarkıya da düet yapmıştır. 

Ekibi 

# Birsen Tezer: Vokal, Kanun

# Tunç Öndemir: Akustik / Elektrik Gitar, Vokal (Aynı zamanda ‘Cihan’ albüm müzisyeni)

# Emre Tankal: Lead Elektrik Gitar (Aynı zamanda ‘Cihan’ albüm müzisyeni)

# Gürol Ağırbaş: Bas (‘Cihan’ albümünde Mümtaz Solmaz)

# Derin Bayhan: (‘Cihan’ albümünde Ahmet Özbilen; Perküsyon )

Şarkıları 

Birsen Tezer’in bu zamana kadar iki albümü var. Cihan ve İkinci Cihan isimli albümlerinde şarkılar ise kısaca şöyledir:

Cihan (2009) 

# Aşk Bu Değil

# Balıkesir

# Bilsen

# Çal Kapımı

# Çığlık Çığlığa

# Değirmenler

# Di Gel Yanıma

# İstanbul

# Seher Vakti

# Sus Pus

İkinci Cihan (2013)

# Nefes

# Delikanlı

# Kuş Masalı

# Kusura Bakma

# Arı Maya

# Şarkıcının Şarkısı

# Boşver

# Ne Tuhaf

# Kendi Kendime (Eylül)

Katkıda Bulunduğu Çalışmalar

Birsen Tezer’in solo albümlerinin yanı sıra çeşitli sanatçılar ile yapmış olduğu çeşitli düetler de vardır. İşte o şarkılar:

# 1998 – Kimseye Anlatmadım (Bülent Ortaçgil ile düet)

# 2000 – Çığlık Çığlığa (Bülent Ortaçgil için Söylenmiş Şarkılar)

# 2010 – Aşk Bu Değil (Babylon Bar Vol.2)

# 2010 – İstediğini Yap (Bülent Ortaçgil – vokal)

# 2011 – Hoş Geldin (Hüsnü Arkan ile düet)

# 2012 – Sevdanın Yolları (Zafer Cınbıl ile düet)

# 2015- Sonu Güzel (Güvenç Dağüstün ile düet)

# 2015 – Öyle Bir Rüya (Hüsnü Arkan ile düet)

# 2016 – Mesafeler (Emre Önbayraktar ile düet)

# 2017 – Beni Hatırladın mı? (Cem Adrian ile düet)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir