Boşanmalarda Cinselliğin Rolü

Boşanmaların giderek arttığı ve aynı zamanda boşanma sebeplerinin de çeşitlendiği günümüzde oldukça hassas ve bir o kadar da dile getirilek istenmeyen bir konudan söz edeceğiz: Cinsellik. 

Evet, bugün cinsellik boşanmalardaki en önemli nedenler arasında gösteriliyor. Eşlerin en başta kendilerinden sakladığı bu gerçek ne yazık ki evliliğin ilerleyen safhalarda daha ciddi bir sorun haline gelebiliyor ve hatta boşanmaların ana sebebini oluşturabiliyor. Peki cinsellik, gerçekten de boşanmalarda büyük rol oynayan kriter midir? Bu soruya uzmanlar eşliğinde yakından bakalım. 

Aile Sağlığı Araştırma Derneği ve Avrupa Cinsel Sağlık Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen Türkiye geneli toplantılarda boşanmalarda en önemli faktörün cinsel sorunlardan kaynaklandığı vurgusu yapıldı. 

Aile Sağlığı Araştırma Derneği ve Avrupa Cinsel Sağlık Derneği tarafından Türkiye genelinde ”Sağlıklı Cinsel Yaşam” temalı bir dizi farkındalık ve bilinçlendirme toplantısı düzenlendi. 

İlginizi Çekebilir:  Kolesterol Nasıl Ölçülür?

Aile Sağlığı Araştırma Derneği ve Avrupa Cinsel Sağlık Derneği (ASAD) Başkanı Profesör Doktor Halim Hattat‘ın öncülüğünde ilki Gaziantep’te düzenlenen toplantıda cinsellik konusu üzerinde oldukça ilginç bilgilere yer verildi. Boşanmaların altında yatan en önemli sebeplerin başında çiftler arasında yaşanan cinsel problemler olduğuna dikkat çeken Hattat, cinsel problemleri bulunan her 10 kişiden sadece 1’inin doktora başvuru yaptığını, Türkiye’de insanların cinselliği hala bir tabu olarak gördüğünü ifade etti. 

Hattat ayrıca cinsel birtakım problemleri için doktora başvuranların sadece %40’ının doktorların tavsiye ettiği tedavi yöntemlerini uyguladığını belirtti. Çiftlerin cinsel sorunlarını halen yakınlarından öğrendikleri bilgi ve metotlarla çözmeye çalıştıklarını söyleyen Hattat, cinsel sorunların sanılanın aksine psikolojik ve organik nedenlerden kaynaklandığını da ifade etti. 

İlginizi Çekebilir:  Kreatin Kaşıntı Yapar mı?

Cinsel problemlerin kanı ve tedavisinin doğru yapılmasının oldukça önemli olduğunu dile getiren Hattat, doktorlara danışmadan ilaç kullanılmaması gerektiğinden de söz etti. Ancak cinsel sorunları bulunan birçok kişinin doktora başvurmadan eczaneden ilaç aldığının da bilindiğini söyledi. 

Türk İnsanının %69’unda Cinsel Fonksiyon Bozukluğu Var

Toplumda cinsel problemleri olan ancak bunu doktora ya da bu konuda donanımlı birilerine yüz yüze söyleyemeyen insanlara katkıda bulunmak için bir telefon hattı oluşturduklarını ifade eden Hattat, bu hatta başvuranların %20’sini kadınların oluşturduklarını belirtti. Telefon hattına gelen sorunların başlıcaları ise şunlar:

  • sertleşme
  • erken boşalma
  • penis hacmi büyüklükleri
İlginizi Çekebilir:  Akineton Reçetesiz Satılır mı? Bağımlılık Yapar mı?

Avrupa’da %52 Türkiye’de %69

Avrupa’da cinsel problemleri bulunan insanların nüfusun %52’sini oluşturduğunu ifade eden Hattat, bu oranın %69 seviyesinde olduğunu belirtti. Cinselliğin boşanmalardaki en önemli ve en büyük neden olduğunu, cinsel problemlerin çözümü konusunda erkeğe en önemli desteğin eşinde geldiğini söyleyen Hattat, kadının yaklaşımının yuvasını kurtarmaya yönelik olduğunu belirtti. 

Cinsel Sorunlara Tiyatro Çözümü

Ülke genelinde Sağlıklı Cinsel Yaşam temalı bir dizi farkındalık ve bilinçlendirme toplantısı çerçevesinde düzenlenen ve sahnelenen ”İnsanlar Konuşa Konuşa” isimli oyuna dair bilgiler veren Hattat, konuşmasına devam etti: 

”Devlet Tiyatrosu sanatçıları tarafından sahnelenen oyunda, cinsel konulara ilişkin bilgiler veriliyor. Oyunla özellikle cinselliğin utanılacak bir konu olmadığı vurgulanıyor.”

Haber7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara