Botoks Uygulaması Nasıl Yapılır ?

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan Botoks, ilk olarak şaşılık tedavisi amacıyla kullanılmaya başlamıştır. Tesadüfî olarak şaşılık tedavisi yaparken kırışıklık giderdiğinin gözlemlenmesinin ardından estetik alanda da kullanılmaya başlayan bu işlem, uygulandığı bölgede kasların faaliyetini engelleyerek daha sıkı bir görünüme kavuşabilirsiniz. Özellikle sık kullanılan mimik bölgelerinde uygulanan bu tedavi, başlıca alın çizgileri, kaş ve dudak kenarlarından uygulanmaktadır. Latince adı ile Clostridium Botulinum adlı bakteriden laboratuar koşullarından üretilen bu madde, aşırı terleme, kırışıklık ve nöroloji k hastalıklarda kullanılmaktadır. Herhangi bir cerrahi işlem gerektirmeden yapılmadan uygulanan bu işlem, herhangi bir yan etki göstermeden kırışıklıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Uygulandığı bölgede bulunan sinir uçlarını asetilkolin maddesi ile engelleyen bu madde, kas kasılmalarını ortadan kaldırmaktadır. Etki gösterdiği süre boyunca o bölgede kırışıklıkları engelleyen ve kas kasılmalarını durduran bu madde, herhangi bir yan etki göstermemektedir. 18 yaş ve üstü herkes de uygulanabilen bu yöntem ortalama olarak 4 ile 6 ay kadar etki göstermektedir. Bu süre sonrasında kas hareketleri yeniden başlamakta ve kalıcı bir etki bırakmamaktadır. Bu işlem hakkında www.drmustafakaratas.com web adresi üzerinden yardım ve destek alabilirsiniz. Estetik cerrahlar tarafından uygulanması gereken bu işlem ülkemizde birçok elit merkez tarafından yapılabilmektedir.

Botoks Nedir?

Sinirlere etki eden zehirli bir madde olan Clostiridum Botulinum adlı maddenin bir ekzotosine çevrilmesi sonrası meydana gelen Botoks, öncelikle kırışıklık giderme, felç ve şaşılık tedavilerinde kullanılmaktadır. Herhangi bir cerrahi işlem gerektirmeyen bu uygulama, yaşlanma ve menopoz sonucunda meydana gelen kırışıklıkların giderilmesinde rol oynamaktadır. Bu işlem başlıca; Alın bölgesinde meydana gelen çizgilerde, Göz çevresinde oluşan kırışıklıklarda, Yanaklarda meydana gelen sarkmalarda, Göz altı çizgilenmelerinde, Dudak kenarlarındaki çizgilenmelerde ve terleme tedavisinde kullanılmaktadır.

Ortalama olarak 15 dakika içerisinde uygulanabilen bu işlem, 4 ila 6 ay arasında tekrar edilmelidir. İnce uçlu enjeksiyonlar yardımıyla yapılan bu işlem sonrasında bir miktar kızarma ve morarma görülebilmektedir. Sadece uygulama yapılan bölgede etki gösteren bu işlem, yan bölgelerde herhangi bir hasar meydana getirmemektedir.

Botoks Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Muayene koşullarından yapılan bir işlem olan Botoks, ilk olarak uygulama yapılacak olan bölgenin tespit edilmesi ile başlamaktadır. Ardından birtakım işlemler uygulanmaktadır. Bu işlemler:

  • İlk olarak uygulama yapılacak bölgeler kalem ile işaretlenmektedir.
  • Enjeksiyon yapılacak olan bölge anestezik krem ile uyuşturulmakta, solüsyonlar yardımıyla yüz temizlenmektedir.
  • Belirlenen bölgelere hafif dozlarda bu madde enjekte edilmektedir.
  • Kas içerisinde uygulanan bu madde sonucunda kırışıklıklar ortadan kaldırılmaktadır.

 İlk etkisi 3 gün sonra görülen bu işlem tam olarak 1 ila 2 hafta içerisinde etki göstermektedir. Uygulamadan 2 hafta sonra kontrol muayenesi yapılarak eksik olan bölge varsa düzeltme yapılabilmektedir. Uygulama sonrasında enjeksiyon yapılan bölgelerde kızarma ve morarma görülebilmekte, bu etkiler birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

Bu uygulama sonrasında hayatınıza ara vermeden devam edebilirsiniz. Uygulama sonrasında enjeksiyon bölgelerinde soğuk kompres yaparak kızarmaların ve morarmaların önüne geçebilirsiniz. Enjeksiyon yapılan bölgelere masaj yapmamaya ve ilk gün sıcak su ile temas etmemeye özen göstermelisiniz.

Botoks Uygulaması Kimlere Yapılmaz?

18 yaş üstü kırışıklık ve terleme sorunundan şikayetçi olan herkesim tarafından yaptırılabilen Botoks:

  • Hamile veya emzirme döneminde bulunan kişilere yaptırılmamaktadır.
  • Kas hastalığı bulunan kişilerde uygulanmamaktadır.
  • Hemofili hastalarında uygulanmamaktadır.
  • 65 yaş üstü kişilere yaptırılması önerilmez.
  • Ayrıca uygulama yapılacak olan bölgede egzama ve açık yarası bulunan kişilerde yaptırılmamaktadır.

Herhangi bir yan etkisi bulunmayan bu tedavi, FDA tarafından onaylanmıştır. Günlük rutinlerinize hemen dönebileceğiniz bu işlem sonrasında sizlerde daha genç bir görünüme kavuşabilirsiniz. Bu işlem sonrasında ilk gün yüz üstü yatmamanız önerilmektedir. Bu işlem sonrasında herhangi bir ağrı veya sızı hissetmezsiniz.

Yorgun yüz ifadenizi ortadan kaldırmanıza yardımcı olan bu işlem genellikle erişkinler tarafından uygulanmaktadır. Alanında tecrübeli olan plastik cerrahlar veya dermatologlar tarafından yaptırılması önerilen bu işlem senede 2 veya 3 defa tekrar edilmelidir. Bu sayede son derece başarılı sonuçlar veren Botoks, yüzde şişliğe neden olmamaktadır. Düzenli olarak yaptırılması sonucu kırışıklık oluşumunu önleyen bu işlem sonrasında 2 saat kadar yüz kaslarınızı çalıştırmanız önerilmektedir.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.