Burj Al Babas Nerede? Burj Al Babas Kimin? Mudurnu Burj Al Babas Villaları

Ülkemizde son zamanlarda ortaya çıkan Arap istilasının ülkemiz topraklarındaki bir diğer tezahürü de Bolu’nun Mudurnu ilçesindeki Burj Al Babas villaları oldu. Daha önce özellikle Trabzon’da yerleşim birimlerini satın alarak lüks tatil beldeleri ve konutlar inşa eden Arap menşeli firmaların yeni gözdesi Bolu’nun Mudurnu ilçesi oldu. Birbirinden tuhaf yapıları ve özellikle de ormanları imara açıp, tahrip etmesi ile tepki (!) çeken Burj Al Babas, birtakım sosyal medya mecralarında da konuşulanlar arasında yer aldı. Peki Burj Al Babas nerede? Burj Al Babas kimin? hangi grubun?

Burj Al Babas, Mudurnu sınırları içerisinde yer alan Sarot Grubuna ait bir turizm tesisi olarak faaliyet göstermekte. Sarot Grubun geçmişi ise hiç de parlak değil. Yerel bir internet sitesinde yer alan haberde Sarot Grubun “dolandırıcılık” işine karıştığı şöyle belirtilmiş.

 

Tüm hakları Sarot Grubuna ait olan Burj Al Babas, şaşalı yapısı ile dikkat çekiyor fakat burada bir şey dikkat çekici: Aşağıdaki fotoğrafta da görüldüğü üzere turizm merkezi olarak inşa edilen bu yapı, ormanları imara açarak yapılmış ve muhtemelen bu projede onlarca ağaç kesilmiş.

Sarot Grubunun kim olduğu hakkında ufak bir araştırma yapıldığında eskinin Milli Görüşçüsü şimdinin hükümet yanlısı bir oluşum olduğu ortaya çıkıyor. Haliyle kafalarda oluşan “imara açılma yetkisi” sorusu da bu bağlantı ile ortadan kalkıyor.

Yukarıda değindiğimiz gibi daha önce de başta Trabzon olmak üzere ülkemizin çeşitli yerlerinde turizm ve eğlence merkezi adı altında yüklenici firmalar aracılığıyla birtakım usulsüzlüklere imza atan Arap menşeli firmalar, Türkiye’de ilerleyen zamanlarda daha çok faaliyet gösterecek gibi duruyor.

Nitekim öyle de olacak zira hükümetin Araplara karşı takındığı aşırı pozitif tavır, söz konusu Arap menşeli firmalara elini kolunu sallaya sallaya inşaat sektöründe cirit atma cesaretini göstermesine neden oldu, oluyor, olacak.

Biz elimizi çabuk tutmazsak hükümet-yüklenici firma-sermaye üçlüsü bu ülkede nefes alacak bir alan bırakmayana kadar faaliyetlerine devam edecek. Elimizden hiçbir şey gelmese bile bu yerlere gitmemeye çalışmak en iyi cevap olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: