Butik Şehir Ne Demek?

Recep Tayyip Erdoğan’ın bugünkü yaptığı konuşmada kullandığı “butik şehir” ne anlama geliyor? Butik şehir ne demek? 

Butik Şehir Ne Demek? 

Butik şehir, gerek mimari yapısı, gerek sosyokültürel yapısı, yaşam şekli ile diğer şehirlerden ayrılan bölgelere butik şehir adı verilir. 

Butik şehirler, bir bölgedeki diğer şehirlerden çeşitli yönlerle ayrılan şehirlerdir. 

Butik Ne Demek? 

Dilimize Fransızcadan geçen “butik” kelimesi, ülkemizde ilk kez mağaza anlamında kullanılmış fakat daha sonra anlamı genişlemiş ve küçük, pahalı, özenle yapılmış, özgün anlamlarında kullanılmaya başlanmıştır. Dizaynı farklı olan anlamları da vardır. 

Erdoğan da Kullandı 

Recep Tayyip Erdoğan’ın bugünkü konuşmasında 100 Günlük Eylem Planı çerçevesinde Kanal İstanbul’un iki yakasına butik şehirler inşa edileceğini söyledi. Peki butik şehir nasıl olacak? 

Yeni Bir Rant Kapısı mı Doğacak? 

İmara açılacak yeni alanlarla beraber butik şehirlerin kurulacağı yerlerde de hükümetin desteğini alan yandaş şirketlerin bu projede payı yine büyük olabilir. 

Kanal İstanbul’un iki yanına kurulacak yeni butik şehirlerle beraber bölgede yeni bir kalkınma hareketi başlayacak. Çevrede inşa edilecek yeni inşaat, rezidans, ofis ve alışveriş merkezleri ile piyasa yine yandaş şirketlerin kontrolünde olacak. 

Bunun örneğini daha önce pek çok alanda gördük. Bunun adı, parselcilik. Daha önceden belirlenen yerlerdeki arsaları alıp üzerine rezidanslar dikip kaymağını yemektir. Hoş zaten iki yakada da şu anda satılık bir arazi bulmak için herkeste bir karın ağrısı başladı. En çok da yandaşların. 

İlginizi Çekebilir:  Adana'ya Bir de Böyle Bakalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara