Biyografi

Cevheri Güven Kimdir? Nereli? Yaşı Kaç? FETÖ İlişkisi? Nerede Yaşıyor?

Cevheri Güven kimdir, nereli ve kaç yaşında, annesi babası kardeşleri kim, ne iş yapıyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından binlerce kişinin biyografisini ve bazı gazetecilerin yaşamlarını burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise ayrıca Cevheri Güven’den söz edeceğiz.

Cevheri Güven Kimdir?

  • Gazeteci.

25 Kasım 1977 tarihinde Erzurum’da doğan Cevheri Güven, gazeteci olarak tanınmakta ve özellikle YouTube üzerinden yayınladığı videoları ile bilinmektedir. Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde tamamlayan Cevheri Güven, sonrasında Star Gazetesi’nde stajyer olarak gazeteciliğe adım atmış; akabinde ise bu gazeteden istifa ederek Aktif Haber (.com) adında kendi haber sitesini kurmuştur. 2009’da tekrar Star Gazetesi’nde çalışmaya başlayan Cevheri Güven, Mayıs 2015’te ise Nokta dergisinde genel yayın müdürü görevine atanmıştır.

Cevheri Güven, 3 Kasım 2015’te Nokta Dergisi’nin kapağına konu olan bir görsel ile mezkur görselin halkı iç savaşa sürüklediği iddiası ve “halkı silahlandırarak isyana teşvik” suçlaması ile göz altına alınmıştır. Ancak 29 Aralık’ta adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Daha sonra mevzubahis görsel, ”Cumhurbaşkanına hakaret” suçuna istinaden tekrar mahkemelik olmuş ve İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 22.5 yıl hapse çarptırılmıştır. Cevheri Güven, bu zaman aralığında Türkiye’de bulunmadığından tutuklanamamıştır. Güven, karısı ve iki çocuğu ile beraber Yunanistan üzerinden Almanya’ya kaçmıştır ve 2016 Ocak’ından beri yurt dışında yaşamaktadır.

Almanya’da yaşamına başladıktan sonra gazeteciliğe sosyal medya üzerinden devam eden Cevheri Güven, gündeme ilişkin çektiği videolarla büyük bir popülarite yakalamıştır. Ağustos 2015’ten yani Nokta Dergisi davasından kısa bir süre önce YouTube’a video çekmeye başlayan Cevheri Güven’in bu tarihten sonra mecrayı aktif olarak kullandığı pek söylenemez. Ekim 2019’dan beri düzenli olarak Youtube’a video atan Cevheri Güven, özellikle Sedat Peker’in videolarından sonra devasa oranda izlenme almaya başlamıştır.

Cevheri Güven: FETÖ’cü mü?

Hakkında en çok merak edilen sorulardan biri, ulaşması olağan bir gazetecilik merakı ve araştırmacılığı ile açıklanamayacak detayları, isimleri ve bağlantıları ne şekilde ve hangi isimler aracılığıyla elde ettiği. Nokta Dergisi’ndeki basit bir kapaktan önce çok da parlak bir gazeteci olmayan Cevheri Güven, davanın görülmesi ve ufukta hapis cezasının görünmesiyle azığını sırtına alarak Yunan’a kaçmış; perperişan bir şekilde Almanya’ya kendini attıktan sonra ”cevval, cabbar” bir gazeteciye dönüşmüş ve kendine zembille iner gibi istihbarat yağmaya başlamış. Kendisini izleyenler, bu mışmış da mişmişler yüzünden anlatılan olaylardan ziyade bilgilerin kaynağını merak ediyor ve kaldı ki anlattıkları doğru olsa da menfaat nedeniyle birbirine düşmüş olan iki grubun birbirleri arkasından yaptıkları bu kör döğüşünün, gerçeği öğrenmek isteyenler nezdinde bir mide bulantısından öteye gidemeyeceğini de belirtmek isterim. Şu devre bakın ki FETÖ’cü olmaması için herhangi bir neden olmayan bu şahsın gerçekleri ortaya çıkaran örnek bir gazeteci olarak parmakla gösterilmesidir. Bir de şu kaynağı şuracığa ekleyelim:

Çektiği kara propaganda videoları sayesinde elde ettiği gelirlerle Almanya’da lüks hayat yaşayan Cevheri Güven, örgüte tam bağlı olarak nitelendirilen 5’5’lik örgüt üyeleri arasında yer alıyor. Güven, aynı zamanda FETÖ’nün eski Emniyet İmamı Kozanlı Ömer kod adlı Osman Hilmi Özdil’in de manevi oğlu olarak biliniyor. ByLock kullanıcısı olan ve örgütte ‘Bahadır’ kod adını kullanan Erzurumlu Cevheri Güven, örgüt elebaşından alınan talimat gereği 17-25 Aralık’tan sonra parasını Bank Asya’ya yatıran örgüt yöneticilerinden. Güven’in FETÖ’nün Emniyet Mahrem üst yöneticisi Ziya Demirel’le 4 kez telefon görüşme kaydı bulunuyor.

Oda TV

kaynaklar:

  • tr.wikipedia.org, Cevheri Güven, erişim tarihi: 24 Eylül 2022
  • youtube.com, Cevheri Güven (kanal hk.), erişim tarihi: 24 Eylül 2022
  • odatv4.com, FETÖ’nün Goebbels’i panikte, erişim tarihi: 24 Eylül 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.