Çiğ Köfte Nasıl Yenir?

Çiğ köftenin nasıl yeneceği konusuna artık nokta koymanın vakti geldi. Sosyal medyada sadece prim yapmak amacıyla saçma sapan yeme tarzları dolaşmaya başladı. Bu konuyu şimdi size özetleyeceğim. Her işin bir adabı olduğu gibi çiğ köfte yemenin de bir tarzı vardır. Yok efendim kim nasıl seviyorsa öyle yesin. Yok öyle iş. Ha sosyal medyadaki abuk subuk dediğim paylaşımlardan Çiğ Köfteci Ali Usta’yı ayrı tutuyorum. Çünkü onun kendine has bir tarzı var.

İlginizi Çekebilir:  İrmik Bozulur mu?

Neyse yazının sonuna Ali Usta’nın bir videosunu zaten ekleyeceğim. Bu yazı da öyle uzatılacak bir yazı değil. Öncelikle kesinlikle nasıl yenmez ondan bahsedeyim. Çiğ köftenin yanına yok turşu yok domates, bilmemne böyle gıdalar kesinlikle eklenmez. Tadını bozar. Yukarıdak görselde birkaç parça domates var fakat onlar tamamen görsel amaçlı, hoş durduğu için oradalar. Ayrıca bol acılı yenir fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta yanında verilen sosların aşırıya kaçmaması çünkü yanında verilen soslar çiğ köftenin asıl aromasını bozacaktır. Yanında kola falan da içilmez. Şalgam da içilmez. Mis gibi yayık ayranı içilir. Soğuk olması da tavsiye edilir.

Çiğ Köftenin Faydaları

Gereken temel koşulları sağladıktan sonra gelelim yemeye. Lavaşa sarılarak dürüm yapılabilir fakat has olanı marulun içinde yemektir. Zaten çiğ köfte artık her yerde olduğu için gayet ucuz bir hale geldi. Bunu söylememin sebebi dürüm alayım daha doyurucu olsun diye düşünmeye gerek yok. Ayrıca şunu unutmayın: ‘Çiğ köfte karın doyurmak için yenmez.’ Ne çok tok ne çok aç olmalısınız.

İlginizi Çekebilir:  Pişmiş Gözleme Buzlukta Saklanır mı?

Konuyu bitirmeden gelelim Ali Usta’ya adam bir marka haline gelmiş. Ali Usta’dan viral reklam almış gibi görünmek istemem ama tarzına gerçekten hayranım. Biraz sinirli ama samimi ve malzemeyi bol kullanmakta sınır tanımıyor.

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara