Çiğ Köftenin Faydaları

Çiğ köfte çok eskilerden beri sevilen bir lezzet olmasının yanı sıra özellikle son yıllarda her caddede çiğ köfte dükkanı görmeye başladık. Lezzeti çoğu kişi tarafından onaylanmış olsa da sağlığımıza olan etkilerini fazla tartışmıyoruz. Çiğ köfte sağlığımız için faydaları nelerdir? Gelin bu soruya beraber adım adım cevap vermeye çalışalım. Bu makaleyi yazmak aslında hekim arkadaşıma gelen çiğ köfte yiyorum, tansiyonu yükseltir mi? Sorusuyla aklıma geldi. Ben de bir makale içerisinde tüm faydalarını ve sağlığımız için etkilerini derlemeye karar verdim.

Aslında bu yazıyı sayfalarca uzatabiliriz. Çiğ köftenin içerisinde bulunan her maddenin ayrı ayrı faydalarından bahsedersek konu gerçekten sıkıcı olmaya başlayacaktır. Ufak bir araştırma yaptığımda içerisindeki tüm maddelerin faydaları saymakla bitmiyor. Fakat içerisinde bulunan bir maddeden ayda bir çok az tüketmemiz teorik olarak faydalı görünse de gerçekte pek bir fark yarakmayacaktır. Bu yüzden maddelere kısaca göz attıktan sonra çiğ köftenin bütünüyle faydalarına bakacağız. Burada bahsettiğimiz tabiki etsiz olanı. Zaten 2008 yılından itibaren piyasada etli çiğ köftenin satışı bazı sağlık problemlerine yol açabileceği gerekçesiyle yasaklandı.

İlginizi Çekebilir:  Uzanmak Kilo Aldırır mı?
İçindeki Acı Biber Faydalı

C vitamini denince akla ilk portakal gelse de acı biber kat be kat daha fazla C vitamini içermektedir. Özellikle kış aylarında bunun faydası daha fazla görülmektedir. Aynı zamanda ‘Likopen’ maddesi kansere karşı oldukça etkili bir silahtır yani bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarar.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Temel maddelerden bir diğeri olan bulgur içerdiği yüksek protein oranı sayesinde hem tok tutar hem de kilo verme sürecinde çok akıllı bir yardımcı olabilir. Tabi yanında bolca lavaş yemediğiniz sürece. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız yediğiniz çiğ köftenin miktarına dikkat etmekle beraber yanında kesinlikle lavaş yemeyiniz. Zaten asıl lezzeti marulla alacağınız için fazla da aramayacaksınız. Bu da demek oluyor ki sipariş ettiğinizde dürüm yerine porsiyon olarak söylemeniz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  Adaçayı Çarpıntı Yapar Mı?
Vejeteryanlar İçin Muhteşem Besin Kaynağı: Çiğ Köfte

Konumuz etsiz çiğ köfte olduğuna göre bunu vejeteryanların tüketmesinde herhangi bir sakınca olmayacaktır. Aynı zamanda vejeteryanlar hayvansal gıdalar tüketmediği için alamadığı birçok besin maddesini çiğ köftenin faydaları sayesinde vücutlarına almış olurlar.

Şeker Hastaları İçin Faydalı Olabilir

İnsülin seviyesini arttırdığı için şeker hastaları miktarını ayarlamak şartıyla çiğ köfte yiyebilirler. Bu da aynı zamanda bu yiyeceğin doğal bir ilaç olduğunu gösteriyor.

Hamilelik Döneminde Tüketilebilir

Bunun sebebi ise bulgurun içerisinde bulunan folik asittir. Hamilelik döneminde çiğ köfte tüketimi bebeklerin zeka gelişimine fayda sağlayabilir.

Bunların hepsine ek olarak;
  • İçerisinde bulunan ceviz sayesinde enerjiniz yükselecektir,
  • İçerisinde bulunan ceviz sayesinde şeker hastalarına bir fayda daha sağalr,
  • Yüksek oranlı lif içeren bulgur sayesinde kalp ve damar sağlığınızı korumuş olursunuz,
  • Çiğ köfte anemi hastalığına yakalanma riskinizi azaltır.
İlginizi Çekebilir:  Biteral Reçetesiz Satılır mı? Uyku, Kanama Yapar mı?

Dr. Murat Kınıkoğlu bir televizyon programında çiğ köftenin faydalı mı zararlı mı olduğunu yorumluyor. Videoda genellikle çiğ etin zararlarından bahsettiği için çiğ köfte tamamen olumsuz bir yiyecek gibi görünmüş olsa da. Artık yediğimiz çoğu çiğ köfte etsiz olduğundan dolayı bu zararlardan uzak durmuş olacağız.Çiğ Köfte Tansiyonu Yükseltir mi?

Çiğ köfte tansiyon hastaları için tamamen yasaklanan bir yiyecek sayılmasa da içeriğinde bulunan yoğun baharat nedeniyle gereğinden fazla tuz almanıza sebep olabilir. Doğrudan tuz eklenmemiş olmasa bile örneğin pul biber bir miktar tuz ihtiva edecektir. En güzeli tadımlık olarak yemeniz olacaktır. Tuzun fazlasının tansiyon hastası olmasanız bile çok zararlı olduğunu biliyoruz. Bu sebepten dolayı tüketimde aşırıya kaçmamak gerecektir. Mümkünse yemeklere ve marketten aldığınız yiyecekleri tamamen tuzsuz seçin. Merak etmeyin hiçbir yemeğe tuz eklemeseniz bile dolaylı olarak dışardaki gıdalardan alınan tuz yeterli olacaktır.

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi