Çikolata Bozulur mu?

Her besin maddesinde olduğu gibi çikolata da işlenmiş ürün grubunda bulunduğu için belli bir raf ömrü ve iyi saklanma şartları sağlamadığı takdirde elbette ki bozulur. Her çikolata ürünün üzerinde üretim tarihi ile tüketim ve saklama koşulları yer alır. Bu şartlar haricinde kalan çikolata bozulur ve tüketilmesine devam edilmesi durumunda ise besin zehirlenmesi başta olmak üzere kusma, ishal, mide bulantısı gibi olumsuz etkiler görülür.

Çikolatanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir çikolatanın bozulması genel itibariyle kokusundan anlaşılır ve tadı acımtırak bir hal almışsa ve çikolatanın üzeri beyaz bir tabaka ile kaplanmış ise bu durumda çikolatanın bozulduğunu söylemek doğru olacaktır.

Çikolata Ne Zaman Bozulur?

Bir çikolatanın saklama koşullarında değişiklik meydana geldiği zaman çikolata bozulmaya başlayacaktır. Stoklanacak veya saklanacak çikolatanın bulunduğu ortamda nem oranı %50’nin altında olmalıdır ve aynı zamanda hava sıcaklığının ise 22 derecenin altında olması gerekir. Ayrıca çikolata, direkt güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Bu koşullar değiştiğinde çikolatanın bozulması an meselesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.