Clio İmmobilizer Işığı Yanıp Sönüyor Sebebi Nedir?

Clio araçaların immobilizer arızası nerede ise meşhur olmuş durumda. Aracınız çalışmıyor ve akünüz yeni ise genelde herkes bu arızadan şüphelenmeye başladı. Gerçekten arızalı mı öncelikle onu bir anlayalım.

Anahtarınızı kontağa takın ve çevirin. Çevirdikten sonra gösterge panelinin tam ortasında duran kırmızı nokta yanıp söndükten sonra 2 saniye sonra tamamen sönmüşse anahtarınızı okuyordur. Bu durumda diğer arızalara yönelmeniz gerekiyor.

Anahtarınızı kontağa takın ve çevirin bütün ışıklar yanacaktır daha sonra hepsi sonra sönüyor kırmızı olan sabit kalıyorsa immobilizer devrede anlamına gelir ve ne yaparsanız yapın çalışmaz.

İlginizi Çekebilir:  Subap Ayarı Yakıtı Etkiler mi?

Bu durumda iki arızadan söz edebiliriz. Anahtar arızası ya da immobilizer sistem arızası. Eğer sorun anahtardan kaynaklı ise çözümü daha basit, tekrar bir tanıtım yöntemi ya da anahtarın komple değişimi sayesinde sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Hatta hiçbir şey yapmadan önce anahtarınızı elinize alın ve seri bir şekilde 5*6 kez anahtarınızla aracınızı kilitleyip açın. Bu kısa bir sekronizasyon biçimidir. Bu sayede basit bir anahtar tanıtımı yapmış olursunuz. Eğer aracınız çalışırsa sorun yok, çalışmazsa programlama ve anahtar değişimine kadar uzanan bir süreç.

İlginizi Çekebilir:  Toyota Otomatik Vites E Ne Demek?

İmmobilizer sisteminde bir arıza var ise elektronikçiler tamir ediyor. Ne kadar güvenilir olduğu tartışılsa da bu konu hakkında onarım yaptırmadan önce sıkı bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Ya da hiç bunlarla uğraşmadan sistemi yenileyebilir, yeni bir parça ile sorunu ortadan kaldırabilişiniz.

Immobilizer iptalini ise aracınızın güvenliğini korumak açısıyla kesinlikle önermiyoruz. Immobilizer sistemi tüm araçlarda olduğu gibi Clio modellerinde güvenliği sağlamaktadır. Eğer yüksek maliyetten korkuyorsanız tamir yoluna gitmeniz yine de çok daha iyi bit seçenek olacaktır. Aracı cihaza bağlatıp arızasını görebildiğiniz her tamirciyi beyinci zannedip aracınızı teslim etmeyiniz araç beyin tamiri yapan yerler tamamiyle sadece bu iş ile ilgilenen özel yerlerdir. Genellikle bu konuda fazla hata yapılarak mekanikçiye dahi araba bırakanları görüyoruz. Tabii ki sonuç hüsran oluyor. Çünkü o kadar masraf ettikten sonra araçtaki arızanız devam ediyor.

İlginizi Çekebilir:  BMW E90 E91 E92 E93 Kaç Litre Yağ Alır? Hangi Yağ Kullanır?

İlgili diğer konu başlıklarımız:

Clio Musluk İşareti Neden Yanar?

Clio Rüzgar Islık Sesi Çözümü Nedir?

Clio ESC Kontrol Ettirin Arızası Çözümü Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara