Otomobil

Scania EBS Arızası Nedir? Nasıl çözülür?

EBS yani Elektronik Fren Sistemi. Güvenlik anlamında scanianın kullanmış olduğu son sitem bir teknoloji. ABS ve ASR’nin harmanlanıp karşımıza tek bir sistem olarak çıktığı bu ünitenin arızası da keyif kaçırıyor.

Scania EBS arızasını neden veriyor, çözüm yolu nedir?

EBS sayesinde sağlamış olduğumuz duruş anındaki hâkimiyet duygusu ve dengeli duruş; arıza lambasının yanması ile birlikte yerini tedirginliğe bırakıyor. EBS arızası oluşsa da frenleme yaparak durmanız mümkün. Duruş güvenliği ve duruş mesafesi değişse de güvenli sürüşü en azından arızayı gidermek için gideceğiniz belirli bir noktaya kadar sağlayabilirsiniz.

EBS ünitesindeki arızayı tam olarak çözümleyebilmek için bir diagnostik cihaza ihtiyaç bulunmaktadır. Klip cihazı bağlantısı sonrası karşımıza çıkacak olan hata koduna göre izlenecek yol haritası belirlenir. Scania EBS arızasını ağırlıklı olarak frenleme modülündeki arıza nedeni ile veriyor. Dönem dönemlastik dönüş değerlerini algılayan sensörlerinde bu lambayı yakması mümkün. Elektronik beyinciler bu parçaları söküp yeniden programlama zaman zaman da sökerek içindeki arızalı parçayı onarma yoluna gitse de oldukça riskli bir iş. Netice itibari ile direkt frenlemeye bağlı olduğu için işimizi şansa bırakmak çok da mantıklı görünmüyor. Bu nedenle yeniden programlama ya da söküp onarma yöntemi yerine mutlaka yeni orijinal bir parça temin ederek değişim yöntemini uygulayın –ki yapacağınız kritik bir frenlemede kendinizi şansa bırakmadan işinizi güvene alın.

İlgili Diğer Yazılarımıza Göz Atınız;

BWE arızasını neden veriyor, ne anlama geliyor?

Scania Adblue Arızası Nedir? Nasıl Çözülür?

Scania ABS Arızası Ne Demek? Nasıl Çözülür?

Scania APS Arızası Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds