Halime Kökçe Kimdir? Aslen Nereli ve Kaç Yaşında?

Halime Kökçe kimdir, nereli ve kaç yaşında? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca “Halime Kökçe”den söz edeceğiz. 

Halime Kökçe Kimdir? 

Halime Kökçe, Türk kadın gazeteci ve yazar. 1974 senesinde Rize’ye bağlı Karaağaç (Raşot) beldesinde dünyaya gelen Halime Kökçe, ilkokul öğrenimini İzmit’te tamamladı. Ortaokul ve lise öğrenimini ise İstanbul Fatih’te bulunan Fatih Kız Lisesi’nde tamamlayan Kökçe, üniversite eğitimi için Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümüne kaydolan Kökçe, buradan  “Bir Sivil İtaatsizlik Örneği Olarak Başörtüsü Eylemleri” teziyle 1997 mezun oldu. 

Halime Kökçe’nin bu dikkat çeken tezi, Doğu Batı dergisinde yayınlandı. 1998 senesinde Ortadoğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine başlayan Halime Kökçe, başörtüsü yasağı nedeniyle buradan ancak 11 yıl sonra mezun olabildi. Halime Kökçe, ODTÜ’den 2009’da “Two Transformative Actors of Turkish Politics: Justice and Development Party and Kurds” başlıklı teziyle mezun oldu.

Yüksek lisansına devam ederken 1999 senesinde 1 yıl süre ile bir kolejde felsefe grubu dersleri öğretmenliği yapan Halime Kökçe, 2000 yılında da Gerçek Hayat isimli dergide gazetecilik hayatına adım attı. Burada 2007 yılına kadar önce editör daha sonra da yazı işleri müdürü olarak çalıştı. 

Halime Kökçe, 2007 yılından beri Star Gazetesi’nin fikir eki olan Açık Görüş’ün editörlüğünü yapmaktadır. Gökçe aynı zamanda Star gazetesinde köşe yazarlığı ve televizyon yorumculuğu yapmaktadır. 

Akademik kariyerine de devam eden Halime Kökçe, ayrıca Marmara Üniversite Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü Ortadoğu Sosyolojisi ve Antropolojisi bölümünde doktora yapmaktadır. 

Kitapları 

Halime Kökçe’nin Ak Parti ve Kürtler adına bir kitabı vardır. Gökçe ayrıca “Filistin-Kadınlar Yazdı” ve “Kadın Oradaydı” kitaplarına katkı vermiştir. 

Özel Hayatı

Halime Kökçe evli ve iki çocuk annesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir