-de Bağlaçlı Ricalar

De ekli bağlacı rica potasında eritip karşınızdaki insana ezile büzüle söylemek kadar küçük düşürücü bir hareket var mı şu dünyada? Var, var olmasına ama böyle ricalar da insanı hakikaten küçük düşürmüyor mu? Ve en önemlisi rica edilen kişi için sizce de lüks bir istek haline gelmiyor mu?

Örneğin mağazaya girdiğinizde şöyle dediğinizi varsayalım ve alternatif müşteri ve tezgahtar diyaloğunu ortaya koyalım. Şekil 1:

İlginizi Çekebilir:  Satılmış Kalemler ve Medya

-Kolay gelsin. Ya ben buz mavisi bir kazak arıyordum da yardımcı olabilir misiniz acaba?

+Arkanızdaki reyonda olması lazım. Reyonda yoksa yoktur. Depomuz yok.

Şekil 2:

-Kolay gelsin iyi günler. Buz mavisi bir kazak arıyorum. Arkadaşıma hediye alacağım. Yardımcı olur musun?

İlginizi Çekebilir:  Bu Memlekette Çoktandır Önemini Kaybetmiş Kavramlar

+Tabi, ben de sizle beraber bakayım. Eğer yoksa depoda olabilir. Sizin için kontrol ederim.
Şimdi tabi ki hayali bir diyalog bu. Fakat şöyle bir gerçek var. Mesela siz bir mağazadaki tezgahtara iyi niyetli olarak şekil 1’deki gibi sorsanız muhtemelen şekil 1’deki yanıtı alacaksınız. Çok sert ya da gayri insani olmaya gerek kalmadan gayet nezih ve temiz bir dille de ricanızı karşı tarafa ilettiğinizde de yine muhtemelen şekil 2’deki cevabı alacaksınız.

İlginizi Çekebilir:  Finlandiya Cumhurbaşkanının Uçakta Çekilen Fotoğrafı

Bu sadece mağazada değil hayatın herhangi bir evresinde gerçekleşmesi mümkün olaylardır. Ve eğer mümkünse hayatınızdan -de bağlaçlı ricaları çıkartın. Bu sizin insani tarafınız ya da kişiliğinizin bir tezahürü olabilir. Yalnız algılar hep o yönde olmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi