Sosyoloji

Değişen Toplum Yapısında Değişen Aile Yapısı

Aile, toplumun en temel kurumunu oluşturmakla birlikte toplumun en temel yapı taşı olma özelliğini taşımaktadır. Bireysel kimliklerin oluşumunda aile başrole sahiptir. Tarihsel süreç içinde aile yapısında kurumsal olarak değişimler meydana gelmiştir. Bu değişimin en belirgin noktası tarım toplumundan sanayi toplumuna geçiş sürecinde gözlemlenmiştir. Tarım toplumunda geleneksel aile yapısı hakim iken, sanayi toplumunda çekirdek aile yapılanmasına geçilmiştir. Sanayi toplumu bireyselleşmenin hakim olduğu bir yapılanmayı gerektirmektedir. Bu nedenle geleneksel aile, temel özelliklerini yeni toplum yapısında yitirmiş, kırsal yaşamdan kentsel yaşama uyum sağlamada çekirdek aile modeli ortaya çıkmıştır.

Batı’da ortaya çıkan sanayileşme, modernleşme ve kentleşme unsurları aile yapısında bu değişimlerin hızla gerçekleşmesine neden olmuştur. Baba, anne, dede, babaanne çocuk ve torunlarla vb. bir arada sürdürülen yaşam, modern aile yapısına geçişle birlikte baba, anne ve çocuklardan meydana gelen bir birlikteliği ortaya çıkarmıştır. Bu bakımdan sanayileşme ve modernleşme olgularının yalnızca makro düzeyli değişimleri değil, toplumun küçük kurumlarında da önemli değişimleri meydana getirdiği söylenebilmektedir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi