Devlete Sırtını Dayamak

Devlete sırtını dayamak gibi bir tabir vardır milletimizde. Devletin koruyucu kabuğuna çekilmek her zaman ülkemiz insanları tarafından sıcak karşılanmıştır. Örneğin parası az olan bir devlet kurumunda çalışmak mı? Yoksa parası nispeten iyi özel bir kurumda çalışmak mı? deseniz hiç kuşkusuz devlet kurumunda çalışmak en çok tercih edilen seçenek olacaktır.

Özelin alternatifi olduğu kadar devletin de alternatifi bol. Fakat özelin herhangi bir güvencesi yok. Birgün seni kapının önüne koymayacağının garantisi var mı? Yok. Bu düşünce şekli insanları devlete kapak atayım da gerisi kolay gibi bir düşünceye sevk eder aynı zamanda. Gerçekten de devlet kurumlarının inanılmaz bir rahatlığı var. Örneğin beş kişi fotokopi çektirmek için gidiyor ve birisi de onlara başkanlık ediyormuş diye meşhur bir söylenti var devlet daireleri ile ilgili.

İşin tabi ki de şakası bu ama devletle özel kurumlar arasında müthiş derecede farklar var. Özel kurumlar başarıya ve verime doymazlar; hep daha fazlasını, daha iyisini isterler. Bunun için de çalışanların tepesinde bir Demokles’in kılıcı gibi gözlemci bulunur. Tıpkı Jeremy Bertham’ın The Panapticon‘un da olduğu gibi bir gözlemcinin gerçekte var olmamasına rağmen size hep izleniyormuş hissini veren bir olgu var ortada.

Haliyle daha çok çalışma ve daha çok verim elde etmek amacı vardır özel kurumlarda. Kişilerin önemi yoktur. Gerçi devlet kurumunlarında da yoktur ama özel kurumlarda bu gerçek daha belirgindir. Sizden daha iyi birisi bulununca işinize son verilir. Ondan da iyisi bulunursa bir başkası onun yerine işe devam eder. Doğal seleksiyon gibi güçlü olan hayatta kalır ve terfi eder.

Devlette terfi etmek nispeten özele göre zordur. Ne kadar çalışırsanız çalışın terfi hızınız belirli kıstasları gerçekleştiremediğiniz sürece sabit kalacaktır. Ama özel kurumlarda terfi etmek, sizin ne derece iyi olduğunuz ile ilgilidir. Şayet verimli ve iyi bir çalışansanız ve uygun şartlar da varsa iyi terfiler alırsınız.

Ömrünüz boyunca garanti bir hayat ve daha az sorumluluk istiyorsanız özel kurumlardan uzak durun. Devlet kurumları tam olarak size göre bir yer. Üstelik özel kurumlar müthiş birer sömürücüleridir. İliğinizi sömürüler ve yetmezmiş gibi daha fazlasını isterler. Yok, ben öyle o işlere gelemem diyorsanız devletin kapısını biraz aşındırmak gerekiyor. Zordur ama ideal bir yaşam için uğraşmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi