Düşünce

İnsanlar Üçe Ayrılır: Konuşanlar, Dinleyenler ve Yazanlar

İnsanlar konuşanlar, dinleyenler ve yazanlar olmak üzere üç ana gruptan oluşurlar. Milyon tane insanı belirli bir kategorinin altında değerlendirme kriterlerinden sadece biridir. Neden böyle bir ayrıma gittiğimi gözlemlerime dayanarak sizlere açıklamak istiyorum. Neden ve nasıl üç kısım?

Konuşanlar

İnsanın en çok bulunan türüdür. A+ kan grubu gibi neredeyse iki kişiden birinde bu özellik vardır. Konuşmayı oldukça severler, söz sırasına göre değil, kendileri isteyince konuşurlar. Tarihi değiştiren adamlardır. Hani ağzı laf yapıyor diye nitelendirdiğimiz insanlar bu grubun üyeleridir. Daha çok ön plandadırlar ve daha çok ön planda olmak isterler. Müthiş derecede sorumluluk almayı severler. En kötü yanları ağızlarından çıkan kelimelerden dolayı başlarının sıklıkla yanmasıdır ama onun da üstesinden yine ‘konuşmalarıyla’ gelebilirler. Bu tür insanlara ilaç gibi ihtiyaç duyulur; ancak hastalandığınız zaman yardımını beklersiniz.

Dinleyenler

Konuşanlar kadar aktif olmayı sevmezler ve arka planda olmayı sever, geri adam olmaya bayılırlar. Müthiş derecede sabırlıdırlar ve aynı zamanda adil olmak ruhlarında vardır. Söz sırası beklemek onlar için bir ritüeldir. Susmayı en iyi başaran gruptur burası ve aynı zamanda en az üyesi bulundurma rekorunu, yazanlarla paylaşmaktadır. Bu türden insanlar gıda gibidirler; onlara her zaman ihtiyaç duyarsınız.

Yazanlar

Benim en bayıldığım kategoridir burası ve her zaman kendimi bu kategoriye atmayı istemişimdir. Ne konuşanlar kadar ön planda olmayı ne de dinleyenler kadar geri adam olmayı severler. Dillerinin akıcılığı ve keskinliği kalemlerinden taşar. Şair ruhlu insanlardır. Yazmak onlar için büyük bir zevktir; konuşmak bazen külfet gelebilir. Bazı insanlar konuşamaz, ancak müthiş eserler kaleme alırlar. Örneğin dışarıda görseniz ne şair ne de yazar dersiniz fakat kalem kağıdı eline aldığında müthiş bir raksın harmonisini sunar sizlere.

Bu kategoride en çok üye konuşanlarda. Fakat konuşanlar epey tehlikeli aptal insanlar ve zeki insanlar bir arada yaşarlar orada. Ve bu iki insan tipinin de birbirlerine tahammülü yoktur. Eğer konuştuğunuzda başka insanlarda başka pencereler açmıyorsa sözcükleriniz, son ikisinden biri olmayı deneyin. Konuşmak en basit olanıdır, dinlemek en zorudur, yazmak biraz daha çekilir olan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds