Gündelik Hayat

Doğum Sonrası Zorunlu DNA Testi

“Aldatıldığını 21 sene sonra öğrenen adam” haberimizde oldukça trajik bir vakadan söz etmiştik. Doğumdan hemen sonra zorunlu DNA testi yapılması gerekli mi? Bu konuya yakından değinelim:

21 Yıl Sonra Gelen İtiraf: Çocuklar Senden Değil

Öncelikle devletin böyle bir işe kalkışması ve DNA testini zorunlu kılması yanlış. Aileler ve çiftler arasındaki “özel” alana müdahale etmesi etik olarak yanlıştır. DNA testinin kadının onurunu zedeleyici olması da testin zorunlu hale getirilmemesi için yeterli bir neden. 

DNA testinin yapılması, evliliğin sağlam temeller üzerine inşa edilmediğini gösterir. İki tarafın da birbirine kuşku ile bakması, evliliğin daha fazla ilerlemesine de neden olacaktır. Babalık testi, ileri bir tarihte zorunlu yapılabilir mi bilinmez ancak son zamanlarda çıkan haberler, kuşkuyu artırıyor. 

DNA testi doğumdan hemen sonra yapıldığında evet, evlilik için ciddi bir neden ortaya çıkacaktır. Ancak bu konuda diretmek, çiftlerin birbirine olan güvenlerini zedeleyecektir. 


Oldukça hassas bir konu olan DNA testi, neresinden tutarsanız tutun elinizde kalacaktır. Güven, önemli bir mesele. Daha sonra gerçekleri öğrenmek ve bu gerçekleri eşinizden değil bir testten öğrenmek hayatınızın bir anda tersine dönmesine neden olacaktır. 

Ayrıca Anadolu’da böyle bir vakanın gerçekleşmesi durumunda, sonuçların öngörülemez facialara neden olabileceği de aşikar. Cinayetlerin sayısında artış, muhtemel bir korelasyon oluşturacaktır. 

Yukarıda ifademizde devletin bu işe el atmamasını belirtmiştik. Ancak testin başka bir otorite tarafından yapılması, kişilerin niyetlerini de örtbas edecek ve inisiyatif sahibi devlet olacaktır. Güven, böylece taraflara yansıtılmadan devlet tarafından tesis edilecektir. 

Burada teknolojinin insan yaşamındaki önemine de değinmeden olmaz. Cahillik mutluluktur tezini doğrulayan bir tartışma konusu olan DNA testi, teknolojik ilerlemenin doğrudan hayatımıza etkide bulunduğu bir gelişme. Öyle ki evlilik üzerindeki tüm sosyolojik incelemeleri sadece bu açıdan dahi yapmak mümkün. 

Ayrıca bu konu, Black Mirror’un 1. sezon finalinde de işlenmiştir. Teknoloji sadece iletişim alanında ilerlemiyor. Yakın bir gelecekte artık teknolojisiz gerçek anlamda ”adım atamayacak” hale geleceğiz. 

Black Mirror 1. Sezon – Sezon Finali

Aile müessesi, şeffaf temeller üzerine inşa edilmesi gereken ciddi bir kurum olması gerekir. Evlilik, aile müessesinin bir parçasıdır ve evlilikte hiçbir şeyin gizli kalmaması gerekir ki özellikle bu ve bu tarz durumlarda tarafların birbirlerini iyi anlaması ve tanıması gerekmektedir.

DNA testi tartışılıyorsa buna ihtiyaç vardır. İhtiyaçlar da en neticesinde bir talep meselesidir. 

Kürtaj yasağı gibi oldukça hassas ve göreceli bir tartışma konusu olan DNA testi, ucu açık ve net bir görüş ya da açıklamayla açıklığa kavuşturulacak bir mesele değildir. Bu konuyla ilgili olarak sizlerin de yorumlarınız bizim için önemli. Görüşlerinizi aşağıda yorum olarak belirtebilirsiniz. Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi