Doldur Boşalt Nedir? Futbolda Doldur Boşalt Taktiği

Doldur boşalt taktiği nedir? Futbolda doldur-boşalt taktiği nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden ve kavramlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”doldur boşalt” taktiğinden söz edeceğiz.

Doldur Boşalt Taktiği

Futbolda kapalı ve kompakt bir savunma sistemi ile oynayan ve skoru korumaya çalışan takımlara karşı rakiplerin pasla kaleye gidememesi ve defans hattının ileriye geçememesi gibi nedenlerle orta saha ve defanstan üçüncü bölgeye uzun paslarla etkili olmak istemesine doldur boşalt taktiği denir.

Doldur boşalt taktiği, takımların gol yollarındaki en son çaredir. Takımların pasla veya kanatlardan içeriye ortalarla gol bulamaması, doldur boşalt taktiğine dönmesinde etkilidir. Karşı takımın kompakt ve katı bir savunma yapması, rakip takımı doldur boşalta itmektedir. Karşı takım tamamen geriye yaslanır ve rakibi kendi sahasında kabul eder.

İlginizi Çekebilir:  Güçlü Marka Kimliğine Sahip Spor Sitesi

Orta saha ve defanstan atılan uzun toplarla etkili olmaya çalışan takımların bu taktiğine de kısaca ”doldur boşalt” taktiği denir. Topu alan her futbolcu pas atmayı ya da topu kanatlarla buluşturmayı düşünmeyip doğrudan rakip ceza sahası içine uzun ve havadan top göndermesi doldurt boşalt taktiğidir.

Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi doldur boşalt taktiği futbolda bir takımın en son alternatifidir. Takımlar doldur boşalta başlamışsa, rakip için bu son derece çözülmesi kolay bir taktik haline gelir. Defansın 5 ya da 6 oyuncu ile desteklenmesi ya da merkezde uzun boylu oyuncuların bulunması demek hava toplarının da kontrol altına alınması anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda ve Basketbolda Yugoslav Faulü Nedir? Nasıl Yapılır? Cezası Nedir?

Galatasaray ile Juventus arasındaki meşhur karlı maçta da temsilcimiz Galatasaray maçın son anlarına doğru tamamen doldur boşalt taktiği ile oynamaya başlamıştı. Tabi bunda sahanın zemininin top sürmeye müsait olmaması da etkili olmuştu. Maçın 84. dakikasında Umut Bulut’un orta sahadan Didier Drogba’ya şişirdiği topu Drogba, Sneijder’e mükemmel bir şekilde servis etmiş ve Sneijder, dar denilebilecek bir açıdan topu ağlara göndermeyi başarmıştı.

İlginizi Çekebilir:  Yeni Malatyaspor’un Başkan Adayı Koronavirüs Nedeni İle Hayatını Kaybetti
Galatasaray’s players celebrate winning against Juventus during the UEFA Champions League group B football match on December 11, 2013, at Turk Telekom Arena in Istanbul. – A Wesley Sneijder goal five minutes from time saw Turkey’s Galatasaray beat Italian champions Juventus and qualify for the last 16 of the Champions League on Wednesday. AFP PHOTO/BULENT KILIC (Photo credit should read BULENT KILIC/AFP/Getty Images)

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sahanın zemini de takımların doldur boşalt taktiğine dönmesinde etkilidir.

Öte yandan bu sistem, son derece kolay çözülebilecek bir taktiktir. Zira topu karşılayan oyuncuların fiziki olarak üstün olması demek tehlikenin de sona ermesi demektir. Karşı takım topu kanatlara aktarmayarak ya da pasla gitmeyerek sadece uzun toplarla etkili olmaya çalışır. Bu da ceza sahasında topu karşılayan oyuncuların çokluğu ya da fiziki üstünlüğü ile kolayca çözülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara