Gündem

Erbil’de Kürtlerin Türk Bayrağını Yakması

Irak’ın kuzeyinde yer alan Erbil kentinde Kürtlerin Türk bayrağını yakması sosyal medyada gündem oldu. Kuzey Irak’ın en büyük kentlerinden birisi olan Erbil’de bir otelin dışında bulunan Türk bayrağını yakan Kürt milislerin videosu sosyal medyada oldukça geniş bir yer buldu.

Amerika’nın Ortadoğu’daki ayağı ve maşası haline gelen söz konusu milislerin özellikle Kürdistan referandumundan sonra bölgedeki etkinlikleri ve nüfuzlarını artırdıkları, bölgede yaşayan diğer milletleri ise referandum kararının ardından galeyana getirdikleri biliniyordu.

Bölgede yaşayan Irak Türkmenleri ve diğer azınlıkların Kürt milislerce tehdit edilmesi ve yaşam alanlarına tecavüzü bu videodaki örnekle de tescillenmiş oldu.

Başka bir ülkede başka bir ülkenin bayrağı yakılıyorsa bunun tek bir anlamı var: O ülkenin bayrağını yaktıkları ülkeye gücünün yetmediğidir. Diğer bir nedeni ise nefreti mukaddes bir meta olan bayrak üzerinden yansıtmak da bayrağı yakılan ülke vatandaşlarının nefretini elde etmek ve kendilerine doldurulmuş bir düşman kazanmaktır.

Bu gerilimin sonucundan Türkler de Kürtler de etkilenecek. Vatansever ve ülkenin bölünmesini istemeyen Kürtler de yok mu? Elbette var. Ama böyle Videolar kurunun yanında yaşın da yanmasına sebep olması bakımından bir nevi potansiyel ayrımcılık tehlikesi taşıyor.

Bölgedeki gelişmelerin Türkiye’deki mevcut Türk-Kürt ilişkisine ne derece etki edeceği gündemin en merak edilen sorusu.

Erbil’de Kürtlerin Türk bayrağını yaktığı video;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.