Erdoğan “Türk’üm” Dedi mi? Erdoğan’ın Yasaklı Kelimesi

Eski belediye başkanı, başbakan ve cumhurbaşkanı, şimdinin başkanı asrın liderimiz  Recep Tayyip Erdoğan’ın kullanmaktan imtina ettiği bir kelimeden söz edelim bugün: Türk’üm. Erdoğan’ın ne zaman ağız dolusu “ben Türk’üm, Türk oğlu Türk’üm” dediğini duyduk? Veya “Türk milleti” temalı övgü, methiyeler dizdiği işittik. Türkiye Cumhuriyeti başkanı olarak birinin Türklükle ilgili göğüs kabartan herhangi bir açıklaması olmaz mı? 

Olur. Birkaç tane videoda bunun analizini yapacağız. Bazı videolarda başka bir söze gerek kalmıyor. Ayan beyan ortada her şey. Bakalım galerimizde neler var? 

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilleliği seçimleri öncesinde CHP’li vekillerden gelen “denize dökeceğiz” söylemlerinin ardından Erdoğan’ın Erhan Çelik’le yaptığı programda verdiği cevaba bakalım: 

Erdoğan’ın Türklük ve lazlık konusunda babasına sorduğu ve babasının da kendi babasından aldığı Türklük sorusunun cevabına bakalım: 

Erdoğan’ın NTV’de yayınlanan “Seçim 2007 – Liderler” adlı programda Kadir Çöpdemir’in de aralarında bulunduğu birtakım gazeteciye verdiği “soy ve köken” üzerine cevabına da buradan bakalım: 

Çeşitli Web sitelerinde ve videolarda Tayyip Erdoğan’ın soyu ve kökeni hakkında pek çok içerik var. İhtimaller Gürcü, Rum ve Ermeni olduğu iddialarında yoğunlaşsa da biz Tayyip Erdoğan’ın kendi sesinden derlenen bilgilere yer verdik. 

Erdoğan’ın bir de böyle bir açıklaması olmuştu. Sadece MHPlileri değil birçok kesimi kızdıracak bir söylemdi.

Andımızın kaldırılması, kurumların isimlerinden TC ibaresinin kaldırılması gibi konular da yine birçok kesimi kızdıracak cinstendi.

Öte yandan Recep Tayyip Erdoğan, Türklük kimliğinden ziyade İslam kimliğine daha çok önem veren biri ve bunu çeşitli konuşmalarında da sık sık dile getiriyor. 

Erdoğan “yeni Osmanlıcılık” fikri gereğince tıpkı Osmanlılar’da olduğu gibi Türklükte bezi yok. Hoş, Osmanlı Devleti’nin yaşadıklarını bir kez daha yaşarız. Biraz daha ihanet görürüz sonra tekrar barışırız olur biter. Bu Arap seviciliği nereden geliyor sahi? 

Türk’üm demenin ayıplandığı bir Türkiye’de (işin ilginci burası) söylenebilecek tek söz var: Ne mutlu Türk’üm diyene. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: