Erdoğan’ın Dünürü Dünün Taksicisi Bugünün Armatörü Osman Ketenci Kimdir?

Osman Ketenci, Türk işadamı, eskinin taksicisi şimdinin armatörü ve aynı zamanda Recep Tayyip Erdoğan’ın da dünürü. Rize’de doğan ve daha sonra İstanbul’a yerleşen Osman Ketenci’nin hayatı bir noktadan sonra tamamen değişmiş. O nokta hemşehrisi olan Aysel Hanımla evlenmesi olmuştur. Erdoğan’ın üvey halasının kızı olan Aysel Hanımla hayatlarını birleştiren Osman Ketenci, Erdoğan ve oğlu Ahmet Erdoğan ile çeşitli işbirliği içinde olmuş ve hayatı tamamen değişmiştir. Bu yazımızda detaylı bir şekilde Osman Ketenci’den söz edeceğiz. Ayrıntıları yakalamak için yazı içindeki bağlantılara tıklayın. 

Osman Ketenci Rize’de dünyaya geldi ve daha sonra İstanbul’a yerleşti. Osman Ketenci, gençliğinde birkaç kulüpte oynadı ve Aysel Hanımla hayatlarını birleştirdi. Aysel ve Osman Ketenci çiftinin Sema ve Şehriban isimli iki kızı; Ahmet isminde bir de oğlu dünyaya gelmiş. Bu isimler arasında Ahmet Ketenci’nin ismi hiç de yabancı gelmiyor. 

İyi bir futbolcu olmadığı için veya daha doğru bir ifadeyle kendisini bu alanda geliştirmek istemediğinden taksiciliğe başlamış. İstanbul’da Huzur Taksi adında bir durağın sahibi olmuş ve burada taksicilik işiyle birkaç yıl uğraşmış. 

Gel zaman git zaman Aysel Hanımın gayetleri ile akrabalığı ilerleten Ketenci ailesi, nihayetinde akrabalığa önemli bir adım atmış. Çiftin Kasımpaşa Kaptanpaşa İlkokulunda, Recep Tayyip Erdoğan’ın en büyük oğlu olan Ahmet Burak Erdoğan’la sınıf arkadaşı olan Sema Ketenci ile Burak Erdoğan 23 Şubat 2001’de Kadıköy Evlendirme Dairesinde dünya evine girmiş, bu evlilik beraberinde pek çok şeyi getirmiştir. 

Düğünde dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. Bunlardan en önemlisi Ahmet Burak Erdoğan’ın düğün tarihine kadar İngiltere’de olması. Kaseti hemen geri sarıyoruz. 

11 Mayıs 1998’de İstanbul Şişli’deki Abide-i Hürriyet Caddesi üzerinde bulunan bir yaya geçidinde karşıdan karşıya geçen Türk Sanat müziği sanatçısı Sevim Tanürek’e ehliyetsiz bir şekilde çarparak ölümüne neden olan Ahmet Burak Erdoğan, kazadan sonra Bilgi Üniversite’sindeki eğitimini yarıda bırakarak İngiltere’ye gitmiş, olay Haziran 1998’de dava ile unutulmuştu. 

Düğünde dikkat çeken bir nokta daha var: Takılan altınlar. 1979 yılında doğan Ahmet Burak Erdoğan ile 1980 doğumlu Sema Ketenci (Burak Kartal İmam Hatip Lisesi’nden; Sema Eyüp Anadolu Lisesi’nden mezun) evliliğinde tam tamına 30 kilo altın takılmış. Bu bir rivayet. Peki olayın aslı ne? 

Erdoğan’ın bir söylemi dahilinde savcılık tarafından hakkında mal beyanını eksik bildirmekten dava açılmış ve o zamanın parasıyla Erdoğan’ın mal beyanınını 256 milyar 138 milyon 421 bin lira eksik söylediği ortaya çıkmıştı. Oysa Erdoğan bir tane yüzükle siyasi hayatına başlamıştı. Aradaki farkı düğünde takılan 30 kilo altınla kapatmaya çalışan Erdoğan, al­tın­ları boz­du­rmuş ve 23.07.2001 ta­rih ve 2501 sa­yı­lı gi­der pu­su­la­sı ile As­gold A.Ş. Er­do­ğan­la­r’a, 262 mil­yar 802 mil­yon 364 bin TL öde­me yap­mış. Altınların toplam değerinin mal beyanındaki açığı kapatması ise hayret-i mucip. 

Recep Tayyip Erdoğan bu olay üzerine mahkemeye bir savunma vermiş ve oğlu Ahmet Burak Erdoğan ile Sema Ketenci arasında gerçekleşen düğünde tam tamına 30 kilo altın takıldığını, bu altınların karşılığı olarak oğlundan 120 bin dolar ve 55 bin mark borç aldığını söylemişti. Savcılık da “ha tamam öyleyse” diyerek bu olayın üstünü tıpkı Sevim Tanürek cinayeti gibi kapatmıştır. 

Armatörlüğe Giriş: 101 

Burak Erdoğan’ın 2006 yılında, o zamanın parasıyla 1 Milyon YTL’ye kurduğu ve daha sonra adını değiştirdiği Turkuaz Denizcilik ve Ticaret A.Ş’ye amcası Mustafa Erdoğan’ı, eniştesi Ziya İlgen’i dahil etmesi üzerine hatır icabı Osman Ketenci de dahil olmuş ve taksici Osman Ketenci bir anda armatör oluvermiş. Bir düğün nelere kadir? 

Ziya İlgen Kimdir? Ne İş Yapıyor? Aslen Nereli?

Turkuaz Denizcilik ve Ticaret A.Ş, henüz dördüncü ayını doldurmadan isim değişikliğine gitmiş ve BUMERZ AŞ ismini almış. 19 Ocak 2007’de, 6 ay sonra Burak Erdoğan’ın Mert Mecit Çetinkaya ile MB Denizcilik şirketini kurmasıyla ortaklık sona ermiştir.

Erdoğan’ın En Büyük Oğlu Ahmet Burak Erdoğan Kimdir? Ne İş Yapıyor?

Çatalca’daki Villalar

Osman Ketenci, sadece taksici ve armatör değil aynı zamanda Çatalca’da 55 bin metrekarelik arazinin de sahibi. Üstelik tapu kayıtlarına göre Ketenci’nin 10 tane villası bulunuyor. 

Özellikle Kanal İstanbul Projesi, 3. Havalimanı ve 3. Köprünün açılmasıyla birlikte yatırımcıların ilgisini çeken Çatalca’da Osman Ketenci adına 10 villa bulunuyor. Sözcü Gazetesinin haberinde 5 villası olduğu iddia edilen Osman Ketenci’nin 10 villası olduğu, bu villaların haricinde de tenis kortları, futbol sahası, havuzlar, müştemilat ve manej (At gezinti alanı) bulunduğu iddia edildi. Ketenci’nin söz konusu araziyi bir dönem İETT’de top koşturan ve Başbakan Erdoğan’ın arkadaşı olan Bülent Azaklı’dan aldığı öğrenildi. Öte yandan Ketenci’nin 2017’nin Mart ayında 8 bin 150 metrekare olan 509 ve 8 bin 650 metrekare büyüklüğündeki 510 numaralı parsellerde bulunan lüks villalarda tadilat yapmak için belediyeye müracaat ettiği tespit edildi. 

Çocukları: Ahmet, Sema ve Şehriban 

Osman Ketenci’nin hayatı Aysel Hanımla evlenince tamamen değişmiş. Hayatının ne yönde değiştiğini yeterince aktardık. Aysel Ketenci ve Osman Ketenci çiftinin Sema ve Şehriban isminde kızları Ahmet isminde de bir de oğulları olmuştur. 

Osman Ketenci Sema ismindeki kızını Recep Tayyip Erdoğan’ın en büyük oğlu Ahmet Burak Erdoğan ile evlendirmiş diğer kızı Şehriban’ı da ka­mu­oyu­nun ya­kın­dan bildiği, Ka­nal 7’nin yö­ne­tim ku­ru­lu baş­ka­nı ola­rak De­niz Fe­ne­ri da­va­sın­da tu­tuk­la­nan Ze­ke­ri­ya Ka­ra­ma­n’ın oğ­lu Meh­met Ha­bip Ka­ra­man ile ev­len­dir­miş.

Al­man­ya’da­ki De­niz Fe­ne­ri da­va dos­ya­sı­nın 1551-1650 ara­sın­da­ki say­fa­la­rı­na gö­re, Bal­tic Kris­ti­na adı­nı ta­şı­yan bir ge­mi­nin or­tak­la­rı ara­sın­da iki ba­ca­nak var­mış; Bu­rak ve Ha­bip!

Almanya’da davası görülen Deniz Feneri dosyasının 1551 ile 1650. sayfaları arasında yer alan bilgilere göre Baltic Kristina isminde bir geminin ortakları arasında iki bacanak yer alıyor. Kim dersiniz? Erdoğan’ın en büyük oğlu Burak ile Osman Ketenci’nin damadı Habib. Ay­nı id­di­ana­me­de yer alan bilgilere göre Ta­xi Qu­ick, Pres­ti­ge Ta­xi, Re­pid­way Ass Ta­xi gi­bi iş­let­me­le­rin sa­hi­bi ola­rak ise Ze­ke­ri­ya Ka­ra­ma­n’ın di­ğer oğ­lu, Habib’in kardeşi Ömer Ka­ra­man gö­rü­lü­yor. 

Çok başarılı (!) olan Ketenci ailesinin diğer ferdi, tek erkek çocuğu Ahmet Ketenci de bir yerlere gelmiş, 32 yaşında İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı şirketlerden Beltur’un başına genel müdür olarak atanmış. Hatta bir dönem Recep Tayyip Erdoğan’ın referansı (torpili) ile Fe­ner­bah­çe Spor Ku­lü­bü yö­ne­tim ku­ru­lu üye­si “bi­le” ol­muş. 

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2014/yazarlar/soner-yalcin/taksiciarmatorosmanketenci-548195/

One thought on “Erdoğan’ın Dünürü Dünün Taksicisi Bugünün Armatörü Osman Ketenci Kimdir?

  • Ağustos 15, 2019 tarihinde, saat 14:06
    Permalink

    Taksici sanki evine ekmek götüremeyen bir meslek sanki. Herifin taksi durağı varmış. 4 de taksisi varsa 10 trilyon eder.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.