Facebook: Veresiye Kabul Edilir

Teknoloji ile alakalı bir facebook sayfamın takipçi kitlesini arttırmaya karar verdim. İnternette araştırmaya başladım facebook üzerinden sayfanızın veya internet sitenizin reklam vermek için birkaç seçeneğiniz var.

  • Daha büyük kitleye sahip facebook sayfaları üzerinden reklam vermek,
  • Bot panellerden size otomatik bir şekilde takipçi sağlayan sistemlere başvurmak,
  • Facebook  sitesi üzerinden reklam vererek en direk yöntemi seçebilirsiniz.

Bu sonuncu yöntem kurumsal firmalar ve profesyonel sayfalar tarafından kullanılıyor olsa da çok pahalı olduğundan dolayı benim sonuna kadar karşı olduğum bir yöntem idi çünkü diğer reklam seçeneklerine göre cidden çok pahalı. Ne olduysa oldu facebook’un o cazip reklam seçenekleri beni de cezbetti ve facebook üzerinden reklam vermeye karar verdim.

Sayfamın üzerinden tanıtım sekmesine tıklayarak hedef kitlem için bir aralık belirledim. Adımları tamamladıktan sonra işin en güzel kısmına geldik ödeme sayfası. Klasik bir şekilde bir ödeme yöntemi eklemem gerekti ve ben debit kartımı siteye tanımladım. Reklam için belirlediğim bütçe için yeterli limit o anda kartımda mevcuttu. Reklam çalışması başladı ama anormal bir şekilde bütçe dolmaya başladı. Facebook saolsun bana 1 liraya bir takipçi gönderdi şaka gibi değilmi? Bana göre bu çok fazla bir maliyet. Ufak çaplı reklam çalışması bitti ve ben bundan hiç memnun kalmadım. Profesyoneller kimse facebook’ta reklam vermesinmi? Tabiki hayır.  Demek istediğim şey eğer facebook üzerinden reklam vermek istiyorsanız bunu gerçekten profesyonel olarak yapan kişiler ile çalışmaktan çekinmeyin. Parasını verip reklam yapıyoruz birde onu yapıcak kişiylemi uğraşıcaz diye amatörce bir yanlışa düşmeyin. Merak etmeyin harcadığınız masrafa fazlasıyla değecektir.

Neyse, Haftalar geçti debit kartımdaki limitim bitti ve facebook’a sayfamla ilgilenmek ve birkaç takip ettiğim grupta neler dönüyor bakmak için giriş yaptım bir de ne göreyim.

Facebook hesabımdan çekim yapmamış ve ben facebook’ a şu an borçlu gözüküyorum ama bu nasıl olabilir? Bunun hakkında yaptığım araştırmalarda gördümki birçok kişi bunu yaşamış ve bunun yüzünden facebook’ta aynı sayfa için veya aynı hesap üzerinden başka reklam yapamıyorsunuz. Nasıl olur da facebook önce reklamı yapıp sonra ödeme almak gibi bir yol uygulayabilir ki? Kullanıcılar arada bir o karttan deneme yaptığını ve limit gördüğünde otomatik olarak çekim yaptığını söylüyor. (Ben haala borçluyum bir tek facebook’a borcum yoktu zaten o da olsun) Kötü niyetli veya etiği hiçe sayan kişiler diyelim buraya çok ufak limitli bir sanal kart tanımlayıp reklamını çok rahatça yapabilir sonuçta facebook onları takibe alıp evlerine icra göndereceklerini hiç sanmıyorum. Bununla alakalı sorun yaşayanlar da olmuş kartında limit olmasına rağmen çekim yapılmamış ve bundan dolayı sayfalarının reklamını yapamıyorlar. Çözüm için sayfanızın reklam bölümüne gittikten sonra yardım alanından facebook’a yazdığınızda mutlaka dönüş yapıyorlar ve sorun kısa sürede çözülüyor.

Facebook bu veresiye çalışma sistemiyle batar benden söylemesi.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.