Halkla İlişkiler

Fiziki Üstünlük Nedir?

Üstünlük ölçüsü kimi zaman bilgi, kimi zaman tecrübe ve kimi zaman da fiziki olarak karşımıza çıkar. Bilgi ve tecrübe üstünlüğü belirli bir zaman ve deneyim sonucu meydana gelirken, fiziki üstünlük doğuştan gelen bir özelliktir. Çoğu zaman fiziksel olarak iyi olmak ya da fiziksel anlamda iyi konumda olmak bir üstünlük belirtisi olarak değerlendirilebilir. Nasıl mı?

Eğer boyunuz belirli derecede küçükse çoğu devlet ve özel kurumlara alınamazsınız. Boyunuz küçükse eğer ilk izlenimde karşı tarafın dikkatini çekmek ya da ilgisini kendinizde toplamak zor olacaktır. Bilgi ve birikim ise ilk görünüşte anlaşılamayacağı için bir mülakatta ya da iş görüşmesinde fiziki durumunuz etkileyici unsur olacaktır. Göze batacak derecede büyük olmak da yine aynı şekilde rahatsız edici bir durum olabilir. Standartlar 1.65 ile 1.95 arasıdır. Kadınlarda bu oranlar 5-10 cm arası oynama gösterebilir.

Örneğin fiziki olarak yukarıda olmak ya da bir mecliste fiziksel anlamda iyi bir konumda olmak her zaman kişi için iyi olacaktır. Konuşma yapılan yerde dinleyicilerden yukarıda olunmalı ya da ikili görüşmelerde tarafların aynı fiziki boyuttaki sandalye ya da koltuklara oturması gerekmektedir. Türkiye ve İsrail arasında geçtiğimiz yıllarda, alçak sandalye krizi olmuş ve bu kriz ciddi boyutlara ulaşmıştır. Bir diplomatımızın büyükelçilikte, mevkidaşı ile aynı ölçüdeki sandalyeye oturmayıp görece yere yakın bir sandalyeye oturması ile kriz patlak vermişti.

 

Alçak Sandalyenin Anlamı Nedir?

Taraflardan birinin alçak sandalyeye oturması, önemsenmemek, değer görmemek ya da küçük görmek demektir. Bilinçli ve kasıtlı yapılan bu tarz hareketlerin asıl amacı ‘biz sizle ancak böyle muhatap olabiliriz’ demektir.

Öte yandan ülkesini temsil edecek bir büyükelçinin ya da diplomatın fiziki olarak iyi durumda olmasına dikkat edilmesi gerekir. Hatta yapılı ve kendine iyi bakan, şık giyinimli olmasına da dikkat edilmelidir. Osmanlı zamanındaki elçilere baktığımızda neredeyse tamamının heybetli ve iri yarı insanlar olduğunu gözlemleriz. Meşhur ‘Türk kafası‘ hikayesinin başkahramanı Halil Paşa gibi.

 

Fiziki olarak üstün olan bir kişinin bilgi sahibi ve deneyimli olması ise tam donanımlı olması demektir. Tüm mesleklerde, bu üç özelliğe sahip kişilerin başarısız olması neredeyse imkansızdır. Özellikle elçilik görevlilerin bu üç şartın üçünü de yerine getiren kişilerden seçildiğini de bilmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds