Fon Toplama Teknikleri

Bir ürün ya da hizmet için fon toplamak hiç şüphesiz zor bir zanaattır. Binbir türlü sorun ve şikayetle karşılaşırsınız: Ne için? Kime? Niye? gibi sorular çok sık karşılaşılan soruların başında gelir. Nitekim insanla birebir muhatap olmak her zaman için ‘zor’ ve ‘yorucu’ olmuştur. Fon toplanırken dikkat edilmesi gereken birkaç kural vardır. Bu yazımızda sizlere fon toplama tekniklerinden bahsedeceğiz.

1-) İçtenlik

Fon toplamakla görevli kişi veya kişiler öncelikle kaynak sağlanmaya çalışılan ürün veya hizmetin geçerliliği, tanımı, değeri ve bilincinde olmalıdırlar. Daha önce bağışta bulunmuş ya da bulunma ihtimali yüksek olan insanlar içtenlikten uzak kişileri anında tespit ederler ve samimiyetsiz insanları çok çabuk ayırt ederler.

İlginizi Çekebilir:  PR'cı Önce Sahnenin Tozunu Yutmalı

2-) Yardım Alındı Belgesi

Alındı belgesi vermek hukuki bir zorunluluktur. Almak ise çoğu zaman ‘güven’ bağlamı altında alınmayabilir. Yardımda bulunan insanlar, birşeyler veren insanlardır ve kendilerinden eksilen maddiyattan tek temennileri gelecek manevi bir duygudur. Bu duygu vicdanen rahatlıktır ve bunun en etkili yöntemi yardımda bulunanlara, yardımlarının alındığına dair bir belge vermektir.
3-) Teşekkür Etmek

İlginizi Çekebilir:  Sansür Etik Midir?

Yardımda bulunan insanlar, yardımı alan kişi veya kişilerden ufak da olsa bir karşılık beklerler. Bu karşılık iki kelimeden ibarettir: Teşekkür Ederim.

Aynı zamanda yardımda bulunan insanlar, yaptıkları yardımdan ötürü bir karşılık beklemeseler de kendilerini sadece bir kereliğine kullanan insanlardan ya da kurumlardan daha çok, kendilerini özel günlerde arayıp soran, ziyaretlerine gelenleri daha çok tercih ederler.

4-) Faaliyet Raporları

Yardımda bulunan insanlar, yardım yaptıkları kişi veya kurumların yardımla neler yaptıklarını öğrenmek, bilmek isterler. Bu insanların en doğal haklarıdır ve fon toplayan kişi ve kurumlar yardımda bulunan insanlara düzenli olarak ya da birden fazla raporla yardımın nerelere gittiğini, ne işe harcandığını bildirmelidirler. Bu küçük detay yardımda bulunan insanları daha huzurlu hissettirecektir.

İlginizi Çekebilir:  Hat Genişlemesi Stratejisi Nedir?

İyilik eden mükafat beklediği an ne olur? Tefeci. Tefeci olmamak lazım fakat elbette ki bağışımızın nerelere gittiğini bilmek, sorgulamak ya da altında başka bir şey aramak değil, merakı dindirmek, vicdanı rahatlatmaktır. Kısacası fon toplamak zahmetli bir iştir fakat yukarıda sayılanları yapan her kişi ya da kurum, başarılı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi