Tarih

Frigyalılar (Frigler) Kimdir?Özellikleri ve Hakkında Kısa Bilgi

Özellikle tarım, hayvancılık ve dokumacılık alanlarında ilerleyen Frigyalılar, Boğazlar yoluyla Anadolu’ya gelmişlerdir ve Eskişehir, Afyonkarahisar ve Ankara yörelerine yerleşmişlerdir. Milattan önce 750’den sonra güçlü bir devlet kuran Frigyalıların başkenti günümüzde Ankara sınırları içerisinde kalan Polatlı yakınlarındaki Gordion’dur.

Karadeniz’in kuzeyinden gelen Kimmerler’in saldırıları sonucu MÖ 676 yılında tarih sahnesinden çekilen Frig Devleti, önce Lidyalıların daha sonra da Perslerin hakimiyeti altında yaşamışlardır.

Frigler’de Sosyo-Ekonomik Durum

Ziraatçı bir kavim olan Frigler’in dini inanışlarında da tarımın etkisi oldukça büyüktür. Örneğin Frigler’in en büyük tanrılarından olan Kibele, toprak ve bereket tanrıçasıdır. Frigler, dini konularda yine Anadolu uygarlıklarından olan Hititler’in etkisinde kalmıştır.

Tarımcı ve zanaatkar bir toplum olan Frigler, tarım ve hayvancılık faaliyetlerini korumak amacıyla oldukça sert kanunlar yapmışlardır. Örneğin öküz öldürenler ya da sabanını kıranlar ölüm cezasına çarptırılmıştır. Friglerin sosyo-ekonomik durumlarının bir neticesi olarak dokumacılık alanında da bir hayli ilerleme kaydetmişlerdir. Tapates ismi verilen halı ve kilimleri ile meşhur olmuştur.

Konum itibariyle oldukça işlek ve önemli ticaret yolları üzerinde olan Frigyalılar, bu nedenle ticari açıdan da oldukça gelişmiş bir devlet olmuşlardır. Batı Anadolu’da, Yunanistan ve Ege Adaları’nda pek çok Frig eserlerine rastlanması, Friglerin Batı toplumları ile oldukça iyi bir ilişki içinde olduklarını göstermektedir.

Dil ve Edebiyat

Yazı dilleri ve sistemleri tam olarak çözülemeyen Friglerin dillerinin HintAvrupa dil ailesine mensup olduğu tahmin edilmektedir. Frig edebiyatı hakkında çok fazla bilgi bulunmamasına rağmen ”fabl” adı verilen hayvan hikayelerinin ilk kez Frigler döneminde ortaya çıktığı bilinmektedir.

Maden işçiliğinden ağaç oymacılığına, nakış işlemeciliğinden mimariye kadar geniş bir yelpazede ilerleme kaydeden Frigyalılar, Gordion ve Midas kentlerindeki kayalar içinde oyulmuş sığınaklar, Frig mimarisinin ve sanatının en önemli örnekleri arasında yer almaktadır.

Kral Midas

Kral Midas’ın temsili heykeli

Friglere dair en önemli sembol ve kişilerden biri de Kral Midas‘tır. Kral Midas, eşek kulakları ile ün salmış tarihteki önemli bir kişiliktir. Yapılan araştırma ve tetkikler neticesinde Midas’ın ana karnında bir hastalığa yakalandığı ve kulak kanallarının asimetrik bir şekilde oluştuğu anlaşılmıştır.

Frigya kralı Midas, halkından utanmış ve sürekli başına geçirdiği bir serpuşla dolaşmıştır. Hiçbir zaman kafasındaki serpuşu çıkarmayan Midas hakkında Frigyalılar da zamanla efsaneler üretmiş ve Midas’ın kulaklarının eşek kulağına benzediği dedikodusunu yaymıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds