Gündelik Hayat

Toplu Taşıma Araçlarında Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Toplu taşımada dikkat edilmesi gereken hususlar veya kurallar gerek kendi kültürümüzde gerekse evrensel kültürde yeri olmayan, yapılması yanlış karşılanan birtakım hal ve hareketlerden meydana gelen ve pek çokları tarafından rahatsızlıkla karşılanan olumsuz davranışlardır. Toplu taşıma araçlarında aşağıda yer alan bazı davranışları yapmamak, insani bir davranış olacak ve insana verilen değerin de korunmasına neden olacaktır.

? Yaşlılara, Gazilere ve Hamilelere Yer Verin

Bu konuda milletimizin oldukça duyarlı olduğu hepimizin kanaatidir. Fakat son zamanlarda, özellikle “Z” jenerasyonunun toplumun her kademesinde kendisini göstermesinden sonra bu hassasiyetin yavaş yavaş ortadan kalktığını görüyoruz. Kültürümüzde yaşlılar, gaziler, hamileler veya çocuklar saygı sevgiyi hak eden bir kesimdir. Dolayısıyla toplu taşımada da kendilerine yer vermeyi göz ardı etmemeliyiz.

? Lütfen Sırayı Takip Edin

Malumunuzdur ki sıra konusunda millet olarak epey geride kalan bir ülkeyiz. Otobüslerdeki sıra beklememe alışkanlığından bahsetmiyorum. Metrobüslerde insanların birbirlerinin üzerinden atlayarak boş koltuklara uzanmak istemedeki heyecanları ve kameraya alınsa bir o kadar şaşkınlık verici görüntüleri bazı bünyelerde rahatsızlık uyandırıyor. Sıra beklemek, ufak da olsa bir medeniyet göstergesidir. Sıra bekleyelim. V şeklinde sırada değil tek bir hat halinde sırada olalım. Zor mu? Evet ülkemizde zor!

?  Yüksek Sesle ve Yanınızdakileri Rahatsız Edecek Şekilde Konuşmayın

İnsana saygıyı ve değeri hiçe sayan, doğuştan içine megafon kaçmış insanların yüzlerine vurmadıkça anlamadıkları şey yüksek sesle konuşmaları. Her toplu taşıma aracında istisnasız bulunan bu tipler, hem başkalarını rahatsız ediyor hem de insanları diğer insanlara böyle yaparak herhangi bir değer vermediğini gösteriyor.

? Sigara Dumanını İçeri Üflemeyin

Sigarayı utanmasa içeride içecek olan ağır müptezellerin daimi olarak yaptıkları bu eylem de toplu taşıma araçlarında kesinlikle yapmamaları gereken bir hareket. Fakat kimsenin bu kurala riayet etmediği de apaçık ortada. Sigara içenlerin dahi nefret ettiği bir hareket olan sigara dumanını içeri üflemek, sigara içmeyenlerin ise en nefret ettiği hareketlerin başında geliyordur. Hali hazırda sigara içip içeri girildiğinde dahi kötü bir koku oluşturan ve ortamın ambiyansını değiştiren sigara kokusu, özellikle metrobüs gibi çok kalabalık toplu taşıma araçlarında daha da çekilmez bir hal alıyor.

Yayılarak Oturmayın

Erkeklerden çok kadınların muzdarip olduğu bir konu olan yayılarak oturmak, bir başkasının hakkını da doğrudan tecavüz etmektir. İki kişilik koltuğa “babasının malıymış gibi” oturan insanların bu edepsizliği de akıl alır, sineye çekilir türden değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds