Spor

Kompakt Futbol Nedir? Neye Denir? Nasıl Oynanır?

İnsanlık boyunca çeşitli şekillerde futbol oynansa da 26 Ekim 1863 yılında İngiltere’de yazılı kuralların oluşmasıyla birlikte futbol artık insanlık tarihine köklü ve kesin bir giriş yapmıştır. Artan futbol takımlarının sayısıyla ve doğasında var olan rekabetten ötürü futbol neredeyse 140 yıllık tarihinde inanılmaz bir evrimleşme yaşadı. 20. yüzyılın ortalarındayken Pele gibi aşırı bireysel yetenekleriyle ön plana çıkan futbolcular varken günümüzde takım oyununa uygun ya da takım oyunu kendisi üzerine inşa edilen futbolcular mevcuttur. Peki bu evrimleşmenin önemli halkalarından birisi olarak görülen kompakt futbol nedir?

Kompakt futbol takımın toplu halde hücum ve savunma yapmasına verilen isimdir. Bunu derken tüm takımın yaldır yaldır düzensiz ve sıfır taktikle hücum yapması değildir. Takımdaki tüm futbolcuların pozisyonları ve görevleri bellidir. Herkes kendi görevini kusursuz bir şekilde yerine getirmekle mükelleftir. Bu sayede takım bir nevi makineye dönüşerek inanılmaz bir uyum yakalamış olur. Kompakt takımların en büyük özellikleri bir arada oynamaya alışmış olmalarından kaynaklanmaktadır. Kompakt olarak iyi oynayan takımlar kendilerinden daha güçlü futbol takımlarını yenme başarısı da gösterebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds