Spor

Futbolda Kaçan Net Pozisyon Ne Demek?

Kaçan net pozisyon nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılalarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ”kaçan net pozisyon” kavramından söz edeceğiz.

Kaçan Net Pozisyon Ne Demek?

Futbolda bir takımın maç esnasında gole çeviremediği net pozisyonları ifade etmek için kullanılır. Genelde ceza sahası içinde XG gol beklentisinin yüksek olduğu noktalardaki pozisyonların gole çevrilememesi ”kaçan net pozisyon” olarak adlandırılır. Örneğin bir oyuncunun kaleciyle karşı karşıya müsait pozisyonda topu ağlara gönderememesi ”kaçan net pozisyon” terimine örnektir.

Canlı maç takip uygulamalarında sıkça görülen kaçan net pozisyon terimi, oyuncuların ceza sahası içinde veya nadiren de olsa ceza sahası dışından kaçırdıkları pozisyonları ifade eder. Kaçan net pozisyon sayısının yüksek olması takımın maçı nasıl oynadığına dair önemli bir istatistiktir. Ancak kaçan net pozisyon sayısına oranla gol sayısının düşük olması, gol yollarında sıkıntı yaşandığının bir göstergesi olarak sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi