Spor

Futbolda Kadife Bilek (Ayak) Ne Demek? Kadife Bilekli Futbolcu Nedir?

Futbolda kadife bilek nedir, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda kadife bilek kavramından söz edeceğiz.

Futbolda Kadife Bilek Ne Demek?

Ayaklarına hakim, ince hareketlerle kolay adam eksilten, çalım atmayı kolay gösteren, seyir zevki yüksek ve estetik hareketlere sahip futbolcular için ”kadife bilek” ya da ”kadife ayak” ifadesi kullanılır. Burada kadife benzetmesinden kast edilen yumuşaklık ve esnekliktir. Bu nedenle yukarında saydığımız özelliklere ek olarak yumuşak dokunuşlarla futbolu güzelleştiren kimselere ”kadife bilekli” ya da ”kadife ayaklı” gibi benzetmeler yapılır.

Futbolun yazılım ürünü olmaya yaklaştığı bu günlerde en çok eksikliği hissedilen oyuncuların başında kadife ayaklılar gelir. Klasik 10 numaraların tarih olduğu bu günlerde topla adeta bir cambaz gibi oynayan ve adeta onunla dans eden futbolcuların varlığı bile bazı futbolseverler için bulunmaz bir nimet. Çalım, birçok futbolsever için de bir futbolcudaki en önemli meziyetlerden biri. Taraftar, tribünde yerini aldığı zaman sadece takımın kazanmasını değil eğlenmeyi de ister. Bu da ancak futbolcuların yetenekleri ile mümkün. Tabi bu da kadife gibi ayakları/bilekleri olan futbolcularla mümkün. Robotlaşan ve adeta her pası yazılı olan futbolcuların verdiği zevk ile 90’ların ya da 2000’lerin futbolunun verdiği zevk aynı mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds