Futbolda Orta Açmak (Yapmak) Nedir? Nasıl Orta Açılır?

Futbolda orta açmak nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”futbolda orta açmak” teriminden söz edeceğiz.

Futbolda Orta Açmak Nedir?

  • Herhangi bir oyuncunun sahanın herhangi bir yerinden takım arkadaşına gol atması amacıyla havadan pas atmasına ”orta açma” denir.

Ortalar, genelde sağ veya sol kanattan içe doğru havadan atılan paslardır ancak zaman zaman bu pasların yerleri, şiddeti veya şekli değişebilir. Bu, akan oyunda değişkendir.

Orta Nasıl Yapılır?

İlginizi Çekebilir:  Ali Koç Usta İsmi Getirecek

Orta yapmanın pek çok farklı türü vardır. Bunları birkaç alt başlık altında değerlendirebiliriz.

Ayak İçi Orta

Topu alan kişi, gol atacak olan takım arkadaşının hareketlendiği yere yani koşu yoluna doğru ayağının içi ile havadan pas atabilir. Bu ortalar ‘muz orta’ da denilen bir tür kavisli ortalar olarak bilinir ve oyuncunun koşu yoluna atılır.

Ayak Dışı Orta

Genelde ters ayakta yakalanan kişinin yaptığı ortadır. Bu ortalar, sağ ayaklı olan kişinin sol kanattan orta yapması gerektiği durumlarda açılır ve top ters kavis alarak ceza sahası içine yönelir.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Kilit Pas Nedir? Ne Demek? Nasıl Atılır?

Kornerlerde Orta

Köşe gönderinden yapılan ortalarda ortayı yapacak olan oyuncunun hangi ayaklı olduğu önemlidir. Sol köşe gönderini düşünecek olursak içe doğru yapılacak ortalarda sağ ayaklı; dışa doğru yapılacak ortalarda ise sol ayaklı oyuncunun olması gerekir. Bu da yine takımın korner stratejisine göre değişebilir.

Yerden Orta

Oyuncunun takım arkadaşına havdan pas atmayıp yerden pas atmayı tercih etmesidir. Bir tür şaşırtma hamlesi olarak da etkilidir ancak yerden orta yapacak oyuncunun pasının sert ve ayağa yapması önemlidir.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Ayağın Dışıyla Yapılan Vuruş Nedir? Nasıl Yapılır?

Sert Orta

Genelde oyuncuların ceza sahası içindeki oyunculara gönderdikleri şiddetli paslara denir. Bu toplar, topun gönderilmek istendiği noktaya kısa sürede ulaşır ancak topa dokunacak olan kişinin de aynı zamanda hızlı olması beklenir.

Kanat oyuncuları ve kanat oyuncularına bindirme yapan bek oyuncuları oyun içinde sık sık ceza sahasına yerden ve havadan orta denemesi yaparlar.

İyi orta gol getirir sözünden maksat ise orta açmanın bir yetenek işi olduğunu belirtmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz