Futbolda Tandem Nedir? Neye Denir?

Latinceden dilimize geçmiş olan tandem kelimesi, “birbirini takip eden”, birbiri ardı sıra kullanılabilen” anlamlarına gelmektedir. Tandem kelimesi ayrıca futbolda da kullanılan özel bir terimdir. Futbolda “tandem” nedir? Neye denir?

Futbolda Tandem Nedir?

Tandem, 4’lü savunmada defansın ortasında oynayan stoperlere verilen isimdir. 3’lü savunma sisteminde ise üçüne de Tandem ismi verilebilir. Stoperin anlamı (bilmeyenler olabilir) ise şudur.

Stoper: Futbolda görevi durdurmak, “stop” etmek olan oyuncuya stoper ismi verilmiştir. Stoperler, özel olarak ayrılmak istenildiğinde “sağ stoper” ve “sol stoper” olarak iki kısma ayrılabilir.

Tandemin Görevleri

Futbolda tandemin görevi kolektif hareket etmektir. Değişen futbol düzeninde defansın arkasında oynayan bir “libero” olmadığından defansın göbeğinde oynayan tandemin birbirlerini tamamlaması gerekir. Uyum önemli noktadır.

Tandemin başlıca görevleri ise şunlardır;

1. Top kesmek,
2. Hava topu almak,
3. Rakibin düzenini bozmak,
4. Markaj uygulamak,
5. Ofsayt düzenini sağlamak,
6. Rakibi ceza sahasına yaklaştırmamak,
7. Gerekirse oyunu geriden kurmak,
8. Birbirlerinin eksiklerini tamamlamak,
9. Kontra ataklarda geriye hızlı dönmek

Tandemin başlıca görevleri esasen bir defans oyuncusunda olması gereken, stoperden beklenen özelliklerdir. Tandemin diğerlerinden ayrılan en önemli yanı ise tüm bunları ortaklaşa yapmak, sistematik bir şekilde yürütmektir.

Futbolda Tandem terimine örnek verecek olursak;

1. Real Madrid’de uzun dönem tandem olarak oynamış ve sayısız kupa kazanmış olan Sergio Ramos-Pepe veya Sergio Ramos-Rafael Varane ikilisi.

2. Brezilya milli takımında görev yapan David Luiz ve Thiago Silva ikilisi.

3. Cannavaro ve Nesta ikilisi

Tandem sözcüğünü dilimize kazandıran (NTV Spor’da) Mehmet Demirkol; en fazla (bir maç esnasında 10-15 kez) kullanan Ömer Üründül’dür. Kullandığınızda sizi futbol alimi yapar. Ama özünde “iki defans oyuncusu” anlamındadır.

Tandemler, eğer uyumlu olduklarında takımın en vazgeçilmez parçaları olurlar. Ve aynı zamanda takımın akılda kalan efsanelerinden olurlar. Bazen tandemlerden biri diğerine göre tecrübeli olur ve diğer oyuncuyu kendisi geliştirir. Mesela Real Madrid’deki Varane, hem Ramos hem de Pepe tarafından eğitildi ve şu an takımın en önemli oyuncularından. Yine aynı şekilde Ujfaouluji de bir dönem Semih’le aynı dönem oynamış ve Semih Kaya’nın parladığı sezonda onu öne çıkarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir